Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Zábava Horoskop týdenní horoskop

Nejnovější kauzy

Prezident potvrdil výkupné 150 milionů korun za Hanku a Tonču

Prezident potvrdil, že se za unesené Češky zaplatilo výkupné
150 milionů korun.
+ Další fotografie
Miloš Zeman dnes potvrdil, že Česká republika opravdu zaplatila částku 150 milionů korun jako výkupné za unesené Češky v Pákistánu Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou. Sdělil to při diskusi s občany Kornatic na Rokycansku během návštěvy Plzeňského kraje.

„Pokud vím, tak 150 milionů korun, ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné,“ řekl Zeman na otázku, co říká na informace, že Česko zaplatilo za unesené dívky 145 miliónů korun.

Podle prezidenta představovalo rozhodování o zaplacení výkupného velké dilema. Všichni totiž shodně tvrdili, že s teroristy se nevyjednává. „Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal,“ řekl Zeman.

Tím, že prezident veřejně mluví o výkupném, jsou zaskočeni někteří politici. Premiér Sobotka na Twitteru uvedl, že „politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu nepomůže.“ Zaskočen slovy prezidenta byl i šéf ODS Petr Fiala. „To, že takto mluví vysoký ústavní činitel, je děsivé, neomluvitelné a naprosto nepřijatelné. Není možnost tuto věc tolerovat. Musím vyzvat pana prezidenta, aby se choval odpovědně. Toto není odpovědné chování,“ řekl.

Prezident po propuštění obě dívky kritizoval, že se chovaly nezodpovědně. Kvůli tomu, že na veřejnost unikly informace o výkupném, se uskuteční v pátek mimořádná schůze Sněmovny.

Mohlo by vás zajímat

Další články