Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Před patnácti lety odsoudili Saddáma Husajna k smrti. Podívejte se na fotografie z jeho života

Saddám Husajn: Podívejte se na fotografie z jeho života
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
výročí

Právě dnes je tomu patnáct let, co byl dopadený irácký diktátor Saddám Husajn odsouzen k trestu smrti. Předcházela tomu druhá válka v Iráku, která zakončila téměř čtvrtstoletí Husajnovy vlády.

5. listopadu 2006 byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti oběšením člověk, který byl ještě před pár lety hlavou státu velké blízkovýchodní země. Tou osobou nebyl nikdo jiný než bývalý vládce Iráku Saddám Husajn. Podle iráckého práva následovalo po uložení trestu smrti automaticky odvolání ve lhůtě třiceti dní, přičemž odvolací soud trest smrti 26. prosince 2006 potvrdil. Poprava se uskutečnila 30. prosince téhož roku.

Vzestup a pád diktátora

Saddám se dostal k moci 17. července 1968, kdy se v Iráku uskutečnil státní převrat a vedení země se chopila strana Baas. Nejdříve působil jako místopředseda Rady revolučního velení. Až 16. července 1979 po vynucené rezignaci generála Ahmada Hasana al-Bakra přišla jeho chvíle a nastoupil na prezidentský post.

V prezidentské funkci se Saddám snažil kolem sebe budovat kult osobnosti. To zapříčinilo, že si udržel jistou podporu mezi obyvateli i přes dvě války (s Íránem a Kuvajtem). Zajímavé je, že v případě té první mu byly Spojené státy spojencem a v osmdesátých letech zemi posílaly materiální pomoc. Na konci osmdesátých let se stal také nejohavnější čin Saddámovy vlády- masakr 180 tisíc Kurdů na severu země, které diktátor vinil z podpory Íránu.

První válku v Zálivu proti Kuvajtu kvůli údajnému odčerpávání ropných vrtů Irák celkem rychle prohrál proto, že se proti němu utvořila koalice 28 států v čele s USA. Tu druhou v roce 2003 naopak začaly samy Spojené státy po nikdy nedokázaném tvrzení, že Saddám vlastní zbraně hromadného ničení. K zajetí Saddáma došlo 13. prosince 2003. Následně se musel zodpovídat ze zločinů genocidy, vraždy a mučení civilistů. Veškerá obvinění však bývalý diktátor popíral. Soud byl podle něj zmanipulovaný ze strany USA.

Honosné vily a luxusní auta

Během své vlády se Saddám opájel luxusem. Jen počet jeho honosných rezidencí se odhaduje na sto. Jednu měl mít v každém významnějším městě. Osm hlavních rezidencí mělo mít podle dokumentů OSN přes 1000 budov a celkovou rozlohu 32 km², uvedl to portál Reflex. Mnoho z těchto budov však bylo po dobytí vyrabováno.

Kromě honosných nemovitostí si Saddámova rodina libovala též v luxusních vozech. Mnoho z nich vlastnil Udaj Husajn, Saddámův syn, který byl zabit v během vpádu amerických vojsk. Svou rozsáhlou sbírku aut bohužel krátce předtím nechal spálit. Pár vozů se však dochovalo - například Ferrari F40. To bylo před rokem nabízeno k prodeji za cenu 1 150 000 amerických dolarů, tedy za 28,6 milionu Kč.


Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy