Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Před 40 lety byl dopaden Yorkshirský rozparovač: Peter Sutcliffe bral na své oběti kladivo

Před 40 lety byl dopaden Yorkshirský rozparovač: Peter Sutcliffe bral na své oběti kladivo
Zdroj: Profimedia.cz
vrah
V sobotu je to přesně 40 let od odsouzení anglického sériového vraha Petera Williama Sutcliffa (†74). Yorkshirský rozparovač byl usvědčen z vraždy 13 žen a několika pokusů o ně. Mezi jeho oběťmi byly většinou místní prostitutky, zavraždil ale například i bankovní úřednici či hospodyni.

Peter Sutcliffe neboli Peter Coonan, jak si říkal po nástupu do vězení, byl odmalička samotář. Školy zanechal už v 15 letech a začal si vydělávat podřadnými pracemi, na které nepotřeboval kvalifikaci. Dělal hrobníka, pracoval v továrně na balicí lince, prodával na ulici a skončil jako řidič nákladních vozů.

Ve volném čase navštěvoval nevěstince, možná že právě špatná zkušenost s prostitutkou mohla vyvolat jeho nenávist k ženám. Přesto se pak dokázal zamilovat do ženy s českými kořeny jménem Sonia Szurma. Tu si vzal v roce 1974, tedy rok před svou první vraždou. Podle britských médií má být i tou příčinou jeho agrese, doma prý totiž nosila kalhoty ona a při hádce se nebála ho fyzicky napadnout.

Brutální běsnění

Jeho první obětí byla Wilma McCann (28), kterou zabil 30. října 1975 v severoanglickém Leedsu. Pár měsíců předtím ještě stihl vážně zranit několik žen, mezi kterými byla i 14letá dívka.

Dohromady Yorkshirský rozparovač zabil 13 žen, nejmladší z nich bylo 16 a nejstarší 42. Tou poslední byla dvacetiletá Jacqueline Hill. Peterovo běsnění bylo opravdu brutální. Své oběti vraždil pomocí kladiv, šroubováků a nožů. Velká Británie žila dlouhých šest let ve strachu a kritizovala policii za její neschopnost.

Běžná dopravní kontrola

Kriminalisté Petera několikrát zadrželi a vyslechli, ale vždycky jim chyběly důkazy, díky kterým by rozparovače mohli dostat před soud. Povedlo se až 2. ledna roku 1981 během běžné dopravní kontroly. Peterovo auto mělo falešné poznávací značky, a tak byl muž převezen na stanici. Právě tam se nakonec Sutcliffe ke svým činům doznal. „Byl to jen zázrak, že mě dříve nezadrželi - měli všechna fakta,“ řekl rozparovač u soudu.

V té době 63letý řidič náklaďáků byl nejprve umístěn do střežené psychiatrické léčebny Broadmoor na jihovýchodě Anglie. Lékaři mu diagnostikovali paranoidní schizofrenii. V roce 2016 byl přesunut do vězení Frankland s nejvyšší možnou ostrahou, kde v pátek 13. listopadu roku 2020 zemřel na následky koronaviru.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy