Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Před 38 lety tragicky zahynul herec Jiří Hrzán: Nešťastná náhoda, nebo sebevražda?

Před 38 lety tragicky zahynul herec Jiří Hrzán: Nešťastná náhoda, nebo sebevražda?
Zdroj: archiv Jiří Hrzán
+ Další 2 fotografie
Tragická smrt ukončila přesně před 38 lety život herce Jiřího Hrzána, jehož televizní i filmové role baví diváky dodnes. Vytvořil herecký typ muže-smolaře, který je sužovaný problémy a komplexy a často má slzy na krajíčku. S maléry se potýkal i ve skutečném životě. Jeden z nich se mu stal dokonce osudným.

Jiří Hrzán se narodil v Táboře, kde také prožil celé své mládí. Byl nadšeným sportovcem - plaval, hrál hokej, fotbal a také běhal. Pohybové nadání v pozdějších letech uplatnil při své herecké profesi. Během přijímacích zkoušek na DAMU nebyl úspěšný, ale když se dozvěděl, že E. F. Burian otevírá při svém divadle studio, rozhodl se zkusit své štěstí tam. A povedlo se.

Na filmovém plátně debutoval v roce 1960, o dva roky později nastoupil vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru. O pět let později začal účinkovat v Činoherním klubu. V něm působil do roku 1976, kdy mu nebyla prodloužena smlouva.

V začátcích své kariéry se Hrzán potýkal se špatnou výslovností. Když byl ve stresu, tak koktal a měl problém s hláskou eř. Jeho charisma a talent ale vady zastínily a herec se dočkal velké obliby u diváků.

Svou první významnější roli získal v komedii J. Krejčíka Svatba jako řemen. Režisér chytře zužitkoval Hrzánových naivně dětských rysů a z jeho vady řeči udělal přednost. Podobně jako Krejčík potom k Hrzánovi přistupovali režiséři Václav Vorlíček a Oldřich Lipský, díky nimž herec zazářil ve filmech Pane, vy jste vdova či Slaměný klobouk.

Vedle divadla Hrzán velmi miloval ženy a byl v neustálém pokušení Přítelkyně si vyhledával mezi modelkami, herečkami a zpěvačkami, které jeho život dost výrazně ovlivnily. Údajně si vybíral ty, které byly o hlavu vyšší než on, a potom na ně chorobně žárlil

Jeho první manželkou byla Věra Šmídová, s níž měl dceru Báru Ženě byl ale nevěrný, vztah se tedy rozpadl. Z dalšího manželství měl dceru Terezu, která v dětství přihlížela hádkám mezi rodiči. Není proto divu, že se rozpadl i jeho druhý vztah.

Až před svou smrtí se pochlubil své kamarádce s tím, že má syna. „Jednou si mě zavolal, bylo to asi tři dny před smrtí, a říkal – chci ti něco říct, co jsem ti ještě neřekl. A ukázal mi fotku se slovy – tohle je můj syn, můj kluk. Já jsem se ještě ptala – s kým ho máš? A on mi řekl – to je jedno, ale je to můj kluk. Ptala jsem se ho, jestli je vdaná, a on odpověděl, že ano,“ prozradila zpěvačka Vlasta Koudelková před časem.

Stejně kladný vztah jako k ženám měl herec i k alkoholu a k výškám, které rád zdolával. Všechny jeho záliby se mu nakonec staly osudnými. 22. září 1980 se opil a jal se navštívit jednu ze svých přítelkyň. Herec se rozhodl vyšplhat do jejího bytu v pátém patře. Co se přesně během jeho cesty nahoru stalo, už dnes nikdo nezjistí. Jisté je, že ho jeho milenka našla pod svými okny na dvoře kolem třetí hodiny ranní. Byl těžce raněný a v bezvědomí Okamžitě jej převezli do nemocnice. Několik hodin bojoval o život, z kómatu se ale už neprobral. Zemřel 24. září 1980 v pouhých jedenačtyřiceti letech.

Související články

Další články