Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Pražský hrad vyhnal novináře! Porušujete ústavu i Listinu základních práv, křičí odborníci

Pražský hrad vyhnal novináře! Porušujete ústavu i Listinu základních práv, křičí odborníci
Zdroj: Profimedia
KAUZA

Rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) neposkytovat informace vybraným médiím podle Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) porušuje ústavu i Listinu základních práv a svobod. Postup Hradu český výbor odsuzuje. Uvádí, že podobně postupuje Úřad vlády ČR, který neumožňuje účast novinářům internetového deníku Forum 24 na tiskových konferencích vlády. Nepřijatelný je podle výboru také postup Dostihového spolku, který odmítl akreditovat fotografa České tiskové kanceláře pro letošní Velkou pardubickou. Stanovisko výbor zveřejnil na svém webu. Připojila se k němu i centrála Mezinárodního tiskové institutu (IPI). Postup Pražského hradu kritizoval i předseda Syndikátu novinářů České republiky Adam Černý.

Český výbor odmítá diskriminaci médií a novinářů, která jim brání ve výkonu jejich profese. Za nepřijatelný považuje takový postup zejména ze strany státních úřadů a dalších organizací, jejichž činnost je plně nebo částečně hrazena z peněz daňových poplatníků.

Centrála IPI na své internetové stránce uvádí, že diskriminace při poskytování informací odporuje Ústavě ČR, v níž stojí, že státní moc slouží všem občanům. Posláním této neziskové organizace, která má status pozorovatele při OSN, UNESCO a Radě Evropy, je kromě jiného zajišťovat právní pomoc novinářům. IPI sdružuje vedoucí pracovníky médií, přední novináře a komentátory ze 120 zemí.

V tomtéž duchu jako centrála IPI se vyslovil předseda Českého národního výboru IPI Michal Klíma. I on uvedl, že postup KPR porušuje Ústavu ČR i Listinu základních práv a svobod. Žádný zákon neumožňuje úředníkům postupovat tak, aby část občanů, tedy čtenáře uvedených médií nebo diváky uvedených pořadů, těchto práv zbavili, dodal.

Stop novinářům, hlásí Mynář

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář oznámil v pátek na webu Pražského hradu, že KPR nebude poskytovat jakékoli informace vybraným médiím. Svůj krok zdůvodnila bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Mynář to zdůvodnil tím, že se některá média snaží neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky. Zástupci dotčených médií rozhodnutí Hradu odmítají.

Zastal se jich i předseda syndikátu Černý. Rozhodnutí Mynáře podle něj nemá solidní právní podklad, protože odporuje zákonu o svobodném přístupu k informacím, který zavazuje státní orgány poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti. Uvedl, že kancléř rozhodl odepřít informace novinářům, jejichž práce se mu nelíbí. Pokud k ní měl výhrady, mohl využít tiskového zákona, zákona o České televizi nebo zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, mohl také podat žalobu k soudu.

Váš fotograf u nás nebude!

Za nepřijatelný označil Český národní výbor IPI také postup Dostihového spolku, který pořádá závod Velká pardubická. Spolek odmítl udělit akreditaci fotografovi ČTK Romanu Vondroušovi, který za své fotoreportáže z dostihového prostředí získal mnoho prestižních ocenění včetně World Press Photo. Důvodem je to, že se spolku nelíbí jeho snímky, které ČTK vydala z loňských závodů. Spolek uvedl, že udělení akreditace na sobotní kvalifikační dostih ještě zváží, pokud agentura na závod nominuje jiného fotografa. To ale vedení zpravodajství ČTK odmítá a hovoří o snaze cenzurovat práci nezávislého média.

Založení Českého národního výboru IPI inicioval Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který se také stal jedním z jeho pěti zakládajících členů. Vznik české pobočky oficiálně schválila správní rada IPI na zasedání 2. listopadu 2018 v Bratislavě.

Související články

Další články