V minulém dílu seriálu eXtra.cz o dietách jsme se podívali na minusy (protože plusy nemá) hladovky. V tom dnešním se podíváme na další z extrémů, a to jsou jednodruhové diety. V čem spočívají a proč jsou snad ještě horší než hladovka?

Jak už název napovídá, jednodruhová dieta je založena na pojídání výhradně jednoho druhu jídla. Jestli jste si ale mysleli, že si otevřete sklenici s lískooříškovou pomazánkou (vy víte, jakou máme na mysli), budete z ní ujídat celý den a přitom krásně hubnout, vyvedeme vás z omylu. Na tenhle druh diety jsou doporučované jiné „laskominy“. Nejčastěji to jsou:

1. Ananasová dieta

2. Melounová dieta

3. Vaječná dieta

4. Mléčná dieta

5. Citrusová dieta

Všechny spočívají v tom, že na snídani, svačiny, oběd i večeři jíte pořád to samé. Kdo takový nesmysl vymyslel, nejspíš nedomyslel, že si pěkně zahrává se svým zdravím. Rozeberme si to třeba na příkladu melounové diety. Meloun je sám o sobě zdravou zeleninou. Je plný vitaminů A, C a E, minerálů nebo vlákniny. Obsahuje velké množství vody a prý dokáže skvěle detoxikovat tělo. To zní fajn, ne? Jenže jak dlouho byste vydrželi jíst jenom meloun? Asi dlouho ne.

Melounová dieta slibuje, že za tři dny zhubnete dvě kila. Už málokde se ale dočtete, že nejde o dvě kila tuku, ale hubnete svalstvo, což není zrovna žádoucí. Bude vám brzy chybět energie, budete unavení a hlavně, budou vám chybět další důležité látky, které organismus pro svůj chod potřebuje.

I ten nejzatvrzelejší dietář se železnou vůlí by ji nevydržel víc než pár dní, a až by začal jíst normálně, došlo by ke klasickému jo-jo efektu, při němž přibere dvakrát tolik, co zhubnul. Taková dieta se proto dlouhodobě absolutně nevyplatí.

Ostatní zmíněné jednodruhové diety fungují obdobně. „Opravdu nemůže pokrývat potřeby organismu a je tedy celkově nevyhovující. Její nevyváženost vám může způsobit zásadní nedostatek živin a zajistí vám tím pádem jo-jo efekt s úbytkem svalové hmoty,“ varovala před takovými dietami nutriční terapeutka Gabriela Tomanová.

Mimochodem, kdyby to fungovalo, tak by to přeci dělali všichni a všichni by byli krásně štíhlí.