V 1:32 zavolal vrátný na tísňovou linku, aby ohlásil požár. Nejprve byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, který byl později zvýšen na mimořádný, tedy nejvyšší stupeň. Hořelo 200 metrů čtverečních střechy, oheň už je pod kontrolou. Celkem tam zasahovalo na 150 hasičů z dvanácti profesionálních a osmi dobrovolných jednotek. Nad muzeem létal i policejní vrtulník.

Magistrála ve směru k Hlavnímu nádraží je zcela průjezdná, v opačném směru hasiči zprůjezdnili dva pruhy, v jednom stále zůstávají hasičské vozy. Kriminalisté spolu s hasiči zjišťují příčinu vzniku požáru.

Muzeum se rekonstruuje, takže bylo prázdné. Vzácným sbírkám tedy nic nehrozilo. Škoda bude vyčíslena během dne. „Vyšetřování se bude dále odvíjet od toho, jaká bude určena příčina,“ řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Pracovník ostrahy muzea, který požár nahlásil, byl převezen do nemocnice. Nadýchal se zplodin, je ale mimo ohrožení života. Policie původně uvedla, že se pohřešuje jeden ze stavebních dělníků. Zpráva se nakonec nepotvrdila, v budově nikdo nezůstal. „Pravděpodobně šlo o to, že se dělník zapomněl odhlásit při odchodu z pracoviště,“ uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Příčina požáru je zřejmě spojena se stavebními pracemi při rekonstrukci. „Budova je vyklizena, předána zhotoviteli, žádné sbírky tam nejsou. Je to trochu štěstí v neštěstí, protože kdyby se to stalo před několika lety, byl by to o hodně větší problém,“ řekl generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Rekonstrukce Národního muzea za více než 1,35 miliardy korun začala loni. Budova z roku 1891 v novore­nesančním slohu je nyní obehnána lešením. Generální oprava má skončit v říjnu 2018.