Lizzie se narodila čtyři týdny před termínem a doktoři byli přesvědčeni, že nemůže přežít první týden. Vážila 1,2 kilogramu, měla svraštělou kůži a křehkou kostru. Lékaři zjistili, že její matka měla v děloze málo plodové vody.

„Říkali nám, že nikdy nebude chodit a že se nenaučí mluvit. Jenže jak dny ubíhaly, věděli jsme, že máme doma malou bojovnici, která se jen tak nevzdá,“ říká dnes její matka Rita.

Dívka z amerického Austinu sice vypadá jako vyžilá anorektička, ale opak je pravdou. Málokdo toho sní tolik jako ona. Cpe se každých 15 minut a dostane do sebe i 60 jídel denně. Stejně ale nikdy nepřibere.

Její tělo totiž neumí ukládat tuk. Lizzie měří 155 centimetrů, ale její hmotnost nikdy nepřesáhne 25 kilogramů. A to do sebe cpe chipsy, tučná jídla i čokoládu.

Když jí byly čtyři roky, začalo její pravé oko měnit barvu. Nakonec zmodralo a dívka na něj oslepla. Lékaři vůbec netuší, proč se tak stalo.

A vlastně ani přesně neví, který syndrom ničí její tělo. Odborníci si myslí, že v jejím křehkém těle se mixuje hned několik vývojových vad.

Kromě Marfanova syndromu (dlouhé křehké kosti) je to zřejmě také lipodystrofie (porucha metabolismu, kdy tělo není schopno ukládat tuky).

Kromě slabé imunity měla také Lizzie velké problémy s psychikou. Když si o sobě v sedmnácti letech poprvé přečetla, že je považována za nejošklivější ženu světa, zhroutila se.

Jenže zároveň to byl bod zlomu, kdy si řekla, že bude bojovat a všem ukáže, že i ona má právo být šťastná.

Nejprve napsala knihu Be Beautiful, pak začala jezdit na přednášky a nyní natočila velký dokumentární film, který se jmenuje Statečné srdce: Příběh Lizzie Velasquez.

Ve filmu Lizzie vypráví hlavně o dětství, dospívání a všudypřítomné šikaně. Otevřeně mluví o tom, jaké to bylo, když se o sobě dočetla, že ji chtějí upálit jako čarodějnici.

„Vypadá to, že je to jen můj příběh, ale ve skutečnosti je to příběh všech šikanovaných.“ Tak na filmovém festivalu SXSW v Austinu uvedla šokující film s tím, že doufá, že její příběh pomůže těm, kteří se bojí mluvit o svých nočních můrách.