Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Potrat po spolknutí jediné pilulky? V Česku je v prodeji zabijácká věc. Co si o ní myslíte?

Potratová pilulka, která byla vynalezena už v roce 1980, je od včerejška
legální i u nás v Česku.
Zdroj: profimedia.cz

Kontroverzní pilulky RU-486, které by ženám měly co nejšetrněji pomoci od nechtěného těhotenství, u nás včera schválil lékový úřad, tudíž mají platnou registraci.

Nejpozději od listopadu by se tak měly stát součástí lékárenského sortimentu a Česko se připojuje k dalším zemím, kde jsou legální.

Oproti chirurgické miniinterrupci by měl být tento druh potratu bezpečnější a šetrnější. Nehrozí totiž mechanické poškození ženského těla.

V principu to však nebude tak, že by si ženy vyzvedávaly potratové pilulky v lékárně samy. Pokud žena zjistí, že je nechtěně těhotná, zajde za svým gynekologem, a pokud těhotenství není delší než 7 týdnů, lékař může poslat pacientku do nemocnice, kde po podpisu souhlasu dostane svou první tabletu. Hormony následně zablokují vývoj plodu a ukončí těhotenství.

Po 48 hodinách od podání první tabletky se žena dostaví k další návštěvě, kde dostane další tabletu, jež zapříčiní vypuzení plodu z těla.

Celková krevní ztráta by prý neměla přesáhnout 100 ml a následné krvácení může trvat až patnáct dnů po podání tabletky.

Cena tabletek se bude pohybovat ve zhruba stejné výši jako klasická miniinterrupce, tedy 3 500 korun.

Tahle „revoluce“ má však samozřejmě nejen v Česku velkou spoustu kritiků. Není prý totiž vyzkoušeno, jaký dopad bude mít tato metoda na ženskou psychiku, zda nedojde k jejímu zneužívání a jak moc etický celý tenhle přístup je…

Co si o potratových pilulkách myslíte vy?

Související články

Další články