Po 25 letech vězení bude dnes propuštěn na svobodu polský pedofil Mariusz Trynkiewicz, který má na svědomí vraždy čtyř dětí.

Kvůli hrozbě dalších zločinů na dětech budou policisté jeho pohyb na svobodě monitorovat, ale i přesto vyvolává tato skutečnost obavy a bouřlivé debaty nejen mezi Poláky.

Polsku totiž neexistuje snad nikdo, kdo by příběh jednapadesátiletého brutálního zločince neznal.

Trynkiewicz začal s únosy a zneužíváním malých chlapců již počátkem 80. let, když byl na vojně. Za první sérii případů jej vojenský soud poslal na rok do vězení. Trest mu však byl přerušen, aby se mohl postarat o nemocnou matku. A právě v téhle době spáchal své nejhorší skutky, kdy unesl, zneužil a zavraždil čtyři chlapce.

V roce 1989 byl odsouzen za čtyřnásobnou vraždu k trestu smrti. Jenže po pádu komunistického režimu mu byl trest snížen na pouhé čtvrtstoletí, neboť trest smrti se rušil a doživotí tehdy v polském právu vůbec neexistovalo.

Poláci jsou z jeho propuštění právem zděšeni, neboť těsně před propuštěním bylo v cele vraha nalezeno dětské porno. A tak ani podle psychiatrů není vyloučeno, že Trynkiewicz na svobodě opět podlehne touze zabíjet malé chlapce.