Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Pohřeb Ivana Havla: Se švagrem Dagmar Havlové se loučila rodina i veřejnost

Pohřeb Ivana Havla:  Se švagrem Dagmar Havlové se loučila rodina i veřejnost
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 12 fotografií
Pohřeb

Lidé se dnes naposled loučili s Ivanem Havlem. Smuteční obřad začal ve 14:00 ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. Uznávaný vědec a mladší bratr někdejšího disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla zemřel v neděli 25. dubna. Bylo mu 82 let. Syn Ivana Havla Prokop Havel už dříve ČTK informoval, že s ohledem na protiepidemická opatření bude obřad přenášen na obrazovku ve venkovním prostranství před smuteční síní.

Vědecký pracovník a mladší bratr prezidenta Ivan Havel se desítky let zabýval informatikou, umělou inteligencí, kognitivními vědami i souvisejícími filozofickými otázkami. Švagr Dagmar Havlové publikoval, působil v akademické sféře a téměř 30 let řídil časopis Vesmír.

S bratrem Václavem patřili v roce 1989 k zakladatelům Občanského fóra. Byl také čestným členem správní rady Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové a členem správní rady Nadace Občanského fóra.

Komunisté mu vzali 40 let života

Před revolucí Ivan Havel organizoval bytové semináře, kde také přednášel o svém oboru. V roce 1990 byl spoluzakladatelem a poté prvním ředitelem Centra pro teoretická studia. Centrum je nyní společným pracovištěm Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Jeho cílem je provozovat špičkový teoretický výzkum v různých disciplínách exaktních, přírodních i humanitních věd a hledat nové formy interakce mezi zavedenými obory.

Kvůli jeho rodinnému zázemí Havlovi po roce 1948 komunistický režim zakázal studovat. Později byl zase perzekvován kvůli společenskému angažmá bratra Václava, pozdějšího prezidenta. Podle svých slov postrádal 40 let svobody, o které ho komunistický režim připravil. "Já jsem nemohl studovat, studoval jsem náhradně a většina věcí z toho, co jsem odborně dělal, byla náhražka za něco, co bych chtěl. Proto bych si zasloužil žít ještě dalších 40 let, abych to mohl všechno dohonit," řekl ČTK v říjnu 2018 u příležitosti svých 80. narozenin.

Vzpomínáme

"Byl to úžasný originál. Neskutečně moudrý člověk," zavzpomínal na pohřbu pro eXtra.cz politik Petr Pithart (80), který na pohřeb dorazil s růží v ruce. "Oceňuji, co po sobě Ivan zanechal, obzvlášť po té vědecké schránce. Vždyť my politici bychom měli vědcům naslouchat," sdělil redakci eXtra bývalý disident Alexandr Vondra (59). Na pohřeb přišel i kardinál Dominik Duka (78), Karel Schwarzenberg (83) nebo senátor Pavel Fischer (55).

Dagmar Havlová (68) dorazila zahalená v černém s věncem v náručí. Po rozloučení veřejnosti si rodina dala společný přípitek whiskey a na zesnulého Ivana společně zavzpomínala.

Související články

Další články