Kanadský dobrodruh Kris Holm nedávno zveřejnil kolekci úžasných fotografií, které pořídil během své cesty kolem světa. Po celou dobu používal jediný dopravní prostředek – horskou jednokolku.

Odvážný cyklista navštívil například himálajské království Bhútán nebo bolivijskou džungli. Překročil Velkou čínskou zeď, pokořil cca 6000 metrů vysokou sopku a po návratu domů o svých zážitcích z nejodlehlejších koutů naší planety napsal knihu.

„Ve většině zemí jsem budil velkou pozornost a přitahoval udivené pohledy místních obyvatel. Ale třeba v Bhútánu nebo v Mongolsku lidi maximálně pokrčili rameny. Prý když jsem ze Západu, tak je jasné, že musím dělat divné věci. Někteří si skutečně mysleli, že tohle je na Západě úplně normální – že tam všichni pořád jezdíme na jednokolkách,“ směje se Kris.

Kris Holm byl prvním jezdcem, který začal horskou unicyklistiku popularizovat. Objevil se v řadě televizních pořadů i v 18 filmech, které se promítaly na festivalech ve více než třiceti zemích světa. V roce 2010 se zapsal do historie cyklistiky, když se se svojí jednokolkou zúčastnil náročného sedmidenního závodu klasických horských kol BC Bike Race a po skvělém výkonu skončil na třetím místě.

„Jednokolka může být na mnoha místech stejně rychlá jako normální kolo. Na rovině je pochopitelně pomalejší, ale při jízdě do kopce nebo z kopce už se ten rozdíl stírá,“ řekl k tomu Kris, který se nebojí pustit do prakticky jakéhokoliv terénu.