Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Po krizi přestane být Airbnb v kurzu, podnájmy budou lidem dostupnější, tvrdí odborník

Bydlení v podnájmu by mohlo být levnější.
Zdroj: pixabay
bydlení
Situaci, která nastala v souvislosti s šířícím se koronavirem, nečekal zřejmě nikdo z nás. Oběti na životech, psychicky i fyzicky vyčerpaní lékaři a politici, kteří denně řeší, jak nákazu co nejdříve dostat pod kontrolu a pokrýt potřeby, které si tato složitá situace žádá. Bez újmy nevyjde ani ekonomika, u které se podle odborníků čeká propad o několik procent. Většinu lidí už teď zajímá, jaké změny můžou po odeznění krize nastat. Ať už se jedná o změnu růstu cen produktů denní potřeby nebo na trhu realit. Na otázky týkající se případných změn v oblasti ekonomiky redakci eXtra odpověděl odborník na finance a trh s realitami Petr Staníček.

V souvislosti s pandemií koronaviru se běžný chod života z velké části zastavil a často se mluví o propadu ekonomiky. Co to může znamenat pro běžného člověka? Růst cen potravin, slabší koruna atd.?

Růstu cen se nebojím, současná situace působí spíše protiinflačně. Slabší koruna nám možná prodraží dovolenou, ale zase pomůže exportu. Určitě se částečně změní způsob našeho života, práce, cestování apod. Dobří zaměstnanci a dobří podnikatelé krizi zvládnou. Všichni získáme novou zkušenost a do budoucna budeme opatrnější.

Jak to bude pravděpodobně vypadat na trhu realit? Co se týká cen nemovitostí?

Hodně záleží na tom, jak dlouhá a přísná budou opatření vlády a jaký bude sentiment a zaměstnanost ve společnosti. Křišťálovou kouli nemá nikdo.

Mohl by mít propad ekonomiky vliv i na cenu pronájmů? Mladé rodiny a nejen ony kolikrát na slušné bydlení kvůli přemrštěným nájmům nedosáhly.

Mohl by. Nájmy by mohly být dostupnější pro vzorné nájemníky s dobrou platební morálkou. Nejspíše teď výrazně klesne poptávka po ubytovacích službách typu Airbnb a část majitelů se vrátí k dlouhodobým pronájmům a bude při výběru nájemníka opatrnější.

Jak na tom budou pravděpodobně úvěry a hypotéky? Někdo si může myslet, že po tom, co odezní tato situace, mu banka nabídne pohádkovou úrokovou sazbu a na krizi vydělá.

Nemyslím si, že úrokové sazby teď výrazně klesnou. Ta výsledná úroková sazba se totiž neskládá jen z ceny zdrojů, ale roli hraje i riziková marže. Pokud přijde recese, zhorší se platební morálka, tak banky budou nuceny zvýšit sazby, aby pokryly ztráty z nesplácených úvěrů. Na pohádkovou sazbu bych tedy nečekal. Financování bych si vyřídil za současných podmínek. Úvěr se dá případně i v budoucnu refinancovat, pokud budou výrazně lepší podmínky. Tak jako tak očekávám, že banky budou opatrnější a přísnější. Dotkne se to zejména hypoték do 90 % LTV, které

budou posuzovat přísněji a budou je poskytovat spíše bonitnějším žadatelům a na kvalitnější nemovitosti.

Jak dlouho může trvat než se ekonomika vrátí tam, kde byla před touto krizí?

Uvidíme v příštích měsících jak tvrdé budou následky, jak účinná budou opatření vlád a centrálních bank a jaká budou tvrdá data ze strany firem v I. a II. čtvrtletí.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy