Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Pavel Nedvěd pro eXtra.cz: Zastal se obžalovaného Pelty a chválil Trpišovského Slavii

+ Dalších 23 fotografií
O Pavlu Nedvědovi (47) je známo, že v italském Juventusu pracuje na dvě stě procent. Přesto si zástupce ředitele Staré dámy, jak se klubu přezdívá, našel čas a zúčastnil se v Praze jednání Národní rady pro sport. V orgánu, který radí Hniličkově Národní sportovní agentuře, zasedl vůbec poprvé. Rada tak do svých řad získala druhé slavné jméno po hokejistovi Jaromíru Jágrovi (48). Jak řekl Nedvěd v rozhovoru pro eXtra.cz, nad nabídkou přemýšlel jen kratičce.

Přemýšlel jste o nabídce do rady dlouho?

"Z té nabídky jsem byl nadšen. Viděl jsem, že máme s Milanem Hniličkou podobné názory, takže jsem o tom přemýšlel jen kratičce. Mít možnost podílet se na strategii vývoje sportu v Česku je pro mě velká čest. Máme šanci dělat sport dobře a navrhovat politikům, aby do sportu co nejvíc investovali."

Nemělo k tomu vedení Juventusu výhrady?

"Návštěvu Prahy jsem měl schválenou i od prezidenta našeho klubu. Říkal, že je to hezká věc, mít možnost se podílet na sportovní budoucnosti. Večer ale zase odlétám, v pátek už Juventus zase hraje."

Jaké máte pocity z prvního zasedání rady?

"Bylo to zajímavé pro nás pro všechny. Klíčové je samozřejmě investovat spoustu peněz do infrastruktury a rozvoje mládeže, protože to je naše budoucnost. V minulosti jsme měli výborné generace hráčů, teď je to v kolektivním sportu trošku na ústupu. Musíme se snažit o to, aby ten sport byl zase úspěšný. Nebude to jednoduchá cesta. Není to jen o penězích, ale hlavně o tom, abychom děti přitáhli ke sportu. Základna nových hráčů je čím dál tím menší a je stále těžší je k tomu dostat. A to bude i náš hlavní úkol."

Máte pocit, že mužete z pozice člena rady něco změnit?

"Já doufám, že ano. Sice jsme jenom poradní hlas, ale líbilo se mi, že jsme měli šanci říct své myšlenky. Vím, že předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička naše názory bere. Líbí se mi také, jakou cestou jde a věřím, že naše spolupráce bude velmi úspěšná."

"Pelta udělal pro fotbal strašně moc"

Co říkáte na projekt regionálních akademií od Fotbalové asociace ČR?

"Je to správná cesta, po které kráčí i v Itálii. Důležité je propojit všechno i se školou, mít je přímo v akademii, aby děti neztrácely čas neustálým přejížděním. Myslím, že máme dobrého předsedu FAČR Martina Malíka, který nastolil trend právě kolem akademií, a tak by se to mělo dělat. Ten projekt se mi hodně líbí, pohybují se kolem toho i zkušení fotbalisté jako třeba Karel Poborský, což je dobře."

Váš předchůdce v Národní radě byl Miroslav Pelta, který nyní čelí obvinění s dotačními podvody. Nebojíte se, že by vás mohlo něco takového také potkat?

"Velmi mne mrzí, co teď prožívá, taková situace by nebyla jednoduchá pro nikoho. Pan Pelta je člověk, který fotbalu dal hrozně moc. A držím mu palce, aby mu to všechno dobře dopadlo."

"Klobouk dolů před Slavií"

Našel jste si v nabitém harmonogramu i čas zajít do Edenu na duel Slavie s Plzní, po kterém slavil pražský klub titul?

"Do Edenu jsem nešel, ale zápas jsem samozřejmě viděl. Chtěl bych jim pogratulovat. Už dříve jsem říkal, že Slavia nastolila tvrdou cestu, díky níž se dá uspět. Viděli jsme ji i v pohárové Evropě, doma získala tři tituly ve čtyřech letech, před tím klobouk dolů. Letos se k ní připojily ostatní celky, kvalita české ligy určitě nebyla špatná."

V souvislosti s trenérem Slavie Jindřichem Trpišovským se skloňují jen samé superlativy. Myslíte, že by se měl vydat na zahraniční angažmá?

"To záleží na tom, jaké má on myšlenky. Bylo by dobré, kdyby jeho budoucnost mohla být třeba u národního týmu. Věřím, že by s týmem hrál skvělý útočný fotbal. Bavil jsem se o Trpišovském s naším trenérem Sarrim. A musím říct, že byl opravdu v šoku z toho, jakým způsobem hrála Slavia před rokem proti Chelsea, kterou tehdy Maurizio Sarri vedl. Říkal, že takový styl dlouho neviděl, moc se mu líbil a mluvili jsme se o tom spolu opravdu hodně."

Co čeká Spartu

Určitě sledujete i Spartu. Jak podle vás dopadne v příštím ročníku?

"Sparta je tu od toho, aby vyhrávala tituly. Ale já nemám křišťálovou kouli. Sportovního ředitele ve Spartě dělá Tomáš Rosický, to je pro mě záruka, že fotbalová myšlenka tam bude. Je třeba vidět, jakou má Sparta strategii, zda to postaví jen na mladých hráčích, nebo je doplní někým zkušeným, aby o ty tituly mohli hrát."

Jedním z velkých tahounů fotbalové Sparty je i sedmnáctiletý Adam Hložek, o kterého se už zajímají i zahraniční kluby. Myslíte si, že už by se měl vydat za hranice?

"Z těch mladých není ve Spartě jen on. Sparta to teď na talentech založila, kromě Hložka je tam třeba Karabec, a tihle mladí se chytli. Na to, jak je Hložek mladý, už toho má hodně za sebou, hrává v základní sestavě, což je pro tak mladého hráče velmi důležité. Ale tlačit ho teď někam ven… To asi ne. Myslím, že by si měl udělat dobrý jméno tady v české lize a ta ekonomická část věci, až ho Sparta bude chtít zpeněžit, to přijde časem."

.Hráči ke krizi přistoupili fantasticky

Jak ovlivnila koronavirová krize ekonomickou situaci klubů v Itálii?

"Všichni budou muset šetřit, kluby přijdou o 20 až 30 procent rozpočtu, což se projeví na přestupním trhu. U nás v Juventusu k tomu naštěstí hráči přistoupili fantasticky. Vzdali se svých výplat na jeden měsíc, za další tři si nechali přesunout na příští rok. Pochopili tu koronavirovou situaci a díky tomu jsme ji mohli zvládnout snáz. Podobně i další kluby. Doufáme, že televize proplatí vysílací práva a i díky tomu ligové kluby přežijí."

V souvislosti s epidemií se vyrojily spekulace o odchodu Cristiana Ronalda z Juventusu. Jak to s jeho údajným odchodem vypadá?

"Pevně věřím, že zůstane, má u nás ještě na dva roky smlouvu a plně se soustřeďuje na to, co nás čeká. Fotbal bez diváků, a tím pádem i emocí je trochu zvláštní, to je pravda. Ale my pevně věříme, že se nás v srpnu bude týkat závěr Ligy mistrů, která se bude dohrávat v portugalském Lisabonu. Co se týče Cristiana, má u nás platnou smlouvu, my jsme v klidu."

Jak náročný byl restart italské fotbalové ligy?

"Bylo to strašně těžké. V Itálii byla spousta mrtvých a logicky se tak úřady zdráhaly dát zelenou pro restart. Jsou tam velké restrikce. Každé čtyři dny musí všichni z fotbalových klubů na testy, na stadiony smí nejvýše 300 lidí. V Itálii je to dost tvrdé, ale jsem rád, že se liga rozběhla. Bez fotbalu to nebylo ono."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy