Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Pavel Kříž o roli ve filmu Pražské orgie: Postava Bolotky ukrývá smutek pod cynismem

V Pražských orgiích se objevil také Václav Havel. Ztvárnil jej herec Viktor Dvořák.
Zdroj: Bioscop
+ Dalších 10 fotografií
kino
Pražské orgie podle stejnojmenné předlohy americké literární legendy, Philipa Rotha, jednoho z nejrespektovanějších světových spisovatelů, jsou celovečerní film režisérky Ireny Pavláskové (59). Film je natočen v angličtině pro zachování autenticity, kdy přijede cizinec do Prahy a místní lidé s ním komunikují v jeho řeči. I proto byl do hlavní role obsazen zahraniční herec Jonas Chernick (46). Důležitých rolí se ujali ale i přední čeští herci, mezi nimi i Pavel Kříž (58), který se ujal role Bolotky.

Příběh filmu Pražské orgie nás zavádí do poloviny 70. let. Slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman – často využívané alter ego Philipa Rotha – přijíždí do Prahy, aby zachránil a odvezl rukopis zakázané knihy napsaný v jidiš. Díky hledání díla se seznámí se svéráznou a nezkrotnou Olgou a pronikne na vyhlášené večírky, na nichž každý hledá únik ke krátké svobodě po svém. Výstřední spisovatelka, pro niž jsou provokování a nevázané vztahy formou vzpoury proti nesvobodnému způsobu života, jaký lidem vnutil totalitní režim, Zuckermana přitahuje svou tajemností i děsí bezostyšnou otevřeností. Postupně se proti své vůli stane nejen divákem, ale i účastníkem dekadentního představení, v němž mnozí hrají falešně, a nikomu nelze věřit.

Pavel Kříž hraje ve filmu režiséra Rudolfa Bolotku, toho času pracujícího v kotelně. Bolotka je Zuckermanovým průvodcem, vtáhne ho do světa nevázaných večírků, ale zároveň je ironickým glosátorem života v rozpadající se společnosti, kde kdekdo spí s kdekým a kdekdo udává kdekoho. O snímku i o své roli otevřeně promluvil a nebál se říct, že jeho postava je odvážnější, než on sám.

„Bolotka je komentátor a Zuckermanův průvodce normalizační Prahou. Je oběť režimu, ale uchoval si svůj sarkastický humor. Bavilo mě, že pod svým cynismem ukrývá smutek,“ uvedl Kříž. Ten prý knižní předlohu ke snímku četl už před dávnými lety a z nabídky na roli od Ireny Pavláskové měl obrovskou radost.

Ačkoliv Pavel Kříž komunismus sám zažil, zkušenosti z tehdejší doby, kdy byl ještě dítětem, do své role zcela promítnout nedokázal. „Já jsem tehdy byl v úplně jiném věku, než moje filmová postava, a navíc, pro mě to tímto způsobem nefunguje. Soustředil jsem se na postavu v příběhu a situaci, kterou jí předepisuje scénář. Žádné asociace jsem neměl. Bolotka a Pavel Kříž opravdu

nemají mnoho společného. Nejsem tak odvážný jako on,“ řekl herec.

Pro Kříže byla spolupráce s režisérkou Irenou Pavláskovou úžasná. „Já jsem samozřejmě viděl její předchozí filmy, možná ne všechny, ale většinu, a vždycky se mi líbily. Proto jsem se na spolupráci těšil. Doufám, že to není spolupráce poslední, protože mně se s ní dělalo skvěle. Vidíme věci hodně podobně a jsme přátelé i v osobním životě,“ sdělil oblíbený herec.

Kromě režisérky Pavláskové ale Kříž spolupracoval i se zahraničními herci, například právě s Jonasem Chernickem a Ksenií Rappoport. I s nimi si natáčení jen chválil. „S Ksenií jsem neměl tolik scén jako třeba Jonas, ale musím říct, že je to naprosto výjimečná herečka. To byla od Ireny šťastná volba, byla radost se s někým takovým při práci potkat. Jonas je velmi milý člověk. Bylo od začátku jasné, že hlavní postavu musí dělat Američan nebo Kanaďan a já myslím, že na roli je typově velmi přesný. Práce s oběma zahraničními kolegy byla radost,“ dodal Pavel Kříž.

Související články

Další články