Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Paráda: Tohle je 9 nejpodivnějších vědeckých objevů!

Převážnou většinu vesmíru prý tvoří temná energie. Její podstata
ovšem stále není známa.
Zdroj: profimedia.cz

Věda v posledních letech značně pokročila a přinesla celou řadu zajímavých poznatků. Některé objevy jsou však natolik bizarní, že drtivé většině normálních lidí musí připadat spíš jako science fiction. V tomto článku vám přinášíme devět těch nejpodivnějších.

  1. Většinu vesmíru tvoří temná energie – to, co vidíme, když zvedneme hlavu k obloze – tedy miliardy hvězd, planet a galaxií – prý představuje jen asi 4 % vesmíru. Dalších 23 % zabírá záhadná „temná hmota“ a zbývajících 73 % neméně tajemná „temná energie“.
  2. Kvantová levitace – chcete vytvořit levitační transportní systém? Žádný problém! Stačí vám k tomu „jen“ magnet a supravodič chlazený tekutým dusíkem.
  3. Existence paralelních vesmírů – paralelní vesmíry pravděpodobně existují. Naznačují to alespoň výsledky pokusu, při kterém fyzikové z UCSB vzali miniaturní „pádlo“ (přibližně o šířce lidského vlasu) a umístili ho do sklenice s vakuem. Když ho vyjmuli, vibrovalo i stálo současně. To v podstatě znamená, že nějaký předmět se může nacházet ve dvou stavech (či vesmírech) najednou.
  4. „Mozkový orgasmus“ – už jste někdy slyšeli o autonomní senzorické meridiánové reakci (ASMR)? Jde o reakci na určitý podnět (například zvuk, dotek atd.), při které člověk cítí příjemné mravenčení či mrazení v oblasti hlavy a podél páteře.
  5. Krocany na krůtách nejvíc přitahuje jejich hlava – v roce 1963 Martin Shein a Edgar Hale z Pensylvánské univerzity zjistili, že krocan je ochoten pářit se nejen s atrapou krůty, ale i s její „ořezanou verzí“, respektive atrapou krůtí hlavy nabodnutou na tyči. Podle Sheina ho dokonce vzrušovala víc, než kompletní tělo bez hlavy.
  6. „Mimotělní zkušenost“ – napadlo vás někdy, jaké by bylo na chvíli opustit své tělo? Ne, nezbláznili jsme se – účastníci studie dr. Henrika Ehrssona přesně tohle zažili. Stačily k tomu speciální brýle, do kterých byly promítány obrazy z kamer stojících cca dva metry za pokusnou osobou. Té se dr. Ehrsson dotýkal tyčinkou na hrudníku a současně druhou tyčinkou pohyboval (ve stejné výšce) před kamerami. Většina lidí měla pocit, že se nachází za sebou a dívá se na někoho jiného.
  7. Sledi komunikují prděním – k tomuto překvapivému závěru dospěli vědci z Velké Británie a Kanady. Ryby vydávají zvuk o 22 kHz, který je následovaný proudem vzduchových bublin z konečníku.
  8. Sliny korovce jedovatého potlačují chuť na čokoládu – sliny tohoto severoamerického ještěra obsahují látkou známou jako exendin-4, která snižuje chuť na sladké.
  9. Warpový pohon – NASA nedávno oficiálně začala pracovat na nadsvětelném warpovém pohonu, který je dobře znám především všem fanouškům Star Treku.

Související články

Další články