Dá se říci, že časopis Time určuje nejen trendy, ale do jisté míry i to, co si máme myslet, k čemu se upnout a na co se zaměřit. Každoročně vybírá mimo jiné osobnost roku a ten, kdo pak stane na obálce titulu, na ní stanul nejen proto, že se o něco zasloužil, ale je to jistá záruka toho, že takového člověka byste si měli vážit.

Editoři Time se málokdy pletou. A jejich poslední výběr to jen potvrzuje. Katolická obec od smrti Jana Pavla II. marně hledala další takovou osobnost a zdá se, že ji našla právě v papeži Františkovi, který je veřejností hodně oblíben. Zřejmě i to se odrazilo při výběru osobnosti roku.

1. Vybral si jméno velmi skromného světce

Možná se to může zdát jako malichernost, ale není. Papež František (Jorge Mario Bergoglio) se jmenuje podle svatého Františka z Assisi, který založil řád františkánů. Celý život prožil ve skromnosti a věnoval se chudým lidem, založil misijní činnost. Papež si vybral Františkovo jméno jako úplně první v historii a tím dal najevo, jakým chce jako hlava katolické církve kráčet směrem.

2. Sám pochází z dělnické třídy

Je dítětem italských imigrantů v Argentině, má pět sourozenců a rodiče dělnického původu. Vyrůstal ve velmi skromných poměrech a sám si dopomohl pracemi ke studiu, dokonce se živil i jako vyhazovač. Již zamlada věděl, co chce dělat, a za tím si i šel. Má rád filmy, hudbu a v mládí dokonce tančil.

3. Reformuje podobu církve

Není takový suchar, naučil se moderním technologiím, najdete ho i na Twitteru. Svoje papežské povinnosti si vyřizuje sám, telefonuje na důležitá místa, obstarává si písemnosti, dokonce telefonuje i lidem, kteří ho dopisy žádají o pomoc. Snaží se církvi dát podobu spasitelskou a ochranitelskou, dávat lidem naději. Necestuje papamobilem, během svých cest prochází volně mezi lidmi, kněží a biskupy vyzval, aby přestali kázat v kostelích, neboť Pán není zavřený v nějaké stavbě. Přestože je mu 76 let, je mlád duchem.

4. Neodmítá homosexuální či rozvedená manželství

František chápe, že láska mezi lidmi nezná hranic a je to vyšší moc. Na audienci k němu smí i homosexuální páry, nezatracuje rozvedené, kteří nejsou pro katolické náboženství dobrým příkladem. Věří v dobro člověka jako takového, je mu jedno, jestli je gay, zelený nebo puntíkatý.

5. Svoje požehnání věnuje každému

Nedávno celý svět obletěly obrázky papeže a dvou těžce znetvořených mužů, kterým žehnal. První byl celý poset vředy a druhý muž byl bez tváře, papež si jako duchovní osoba nevybírá a přistupuje ke všem stejně, jeho dobrota dojímá všechny. Těmto mužům vrátil naději na život.

6. Je to velmi vzdělaný zdatný řečník

Absolventi teologie jsou obecně vzdělanými lidmi, ale papež opravdu zasvětil život svému sebezdokonalování. Má diplom ze sociologie, teologie, filozofie, vyučoval na fakultě, hovoří skvěle latinsky a německy, dokáže mluvit spatra, nepotřebuje předepsané proslovy.