Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou vám sdělíme, že Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko byly v západní Evropě vždy brány jako země druhé kategorie. Přesně takhle na nás v roce 2004 koukalo Německo a Rakousko, které si vymohly podmínku, aby 7 let byl jejich pracovní trh zapovězen pro „všechny ty chudé instalatéry z Východu“.

Tahle představa byla zcela mylná, protože když pak Němci a Rakušané svůj trh pro lidi z východního bloku uvolnili, tak se stejně žádné nájezdy polských ani českých instalatérů nekonaly.

To už je v tuto chvíli jedno. Jen je nutné si připomínat, že Němci a Rakušané neváhali porušit jeden ze základních pilířů EU a tím je volný pohyb osob a pracovní síly.

Dnes je ale Německo jiné. Nejen že nemá strach z instalatérů z východní Evropy, ale s otevřenou náručí vítá i imigranty z Blízkého východu.

Některé firmy se na tyto pracovníky vysloveně těší a chtějí jich přijmout co nejvíce.

„Dostávám spokojené reakce, uprchlíci jsou pilní, chtějí se tady v Německu uchytit,“ uvedl pro Respekt prezident bavorské řemeslnické komory Georg Schlagbauer.

Je určitě hezké, že Německo se stará o lidi v nouzi. Že jim otevírá svou bohatou náruč a chce je zapojit do pracovního procesu.

Jenže Poláci, Maďaři, Slováci a Češi tak nějak nemohou zapomenout na rok 2004 a na tu sedmiletou lhůtu, kdy jim bylo řečeno: Ano, jste v Evropě, ale jste tu pouze druhá liga, takže budete čekat a čekat…