Do role závozníka Otíka, která ho proslavila nejen v Československu, Jánose Bána obsadil režisér Jiří Menzel (80) poté, co jej viděl hrát vesnického hlupáka v jednom divadelním představení a jeho projev ho zaujal. Úloha ve filmu jej sice proslavila, i přesto se ocitl v nelehké životní situaci.

Kvůli osobním problémům Bán zůstal nějaký čas bez peněz a bez střechy nad hlavou. Neměl nikoho, kdo by mu pomohl, a tak se ocitl mezi bezdomovci. Naštěstí se po nějaké době dokázal postavit zpět na vlastní nohy a začal, jak se říká, od píky.

Dnes se Bán opět pohybuje na prknech, která znamenají svět. Je členem několika divadel v Maďarsku. Hraje klasiku, tragikomické i komické role. Je činný i před filmovou kamerou a stal se hrdým nositelem titulu zasloužilý umělec.

Na natáčení komedie Vesničko má středisková Bán dodnes rád vzpomíná. Nejen díky tomu, že jej role katapultovala mezi známé herce, ale líbila se mu i přátelská atmosféra, která v průběhu natáčení snímku probíhala. Populární český snímek a Jánose Bána v roli ušatého Otíka si můžete připomenout již tuto neděli ve 20.20 na televizi Nova.