Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Extra Focus Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

Otevírá se největší relaxační pyramida v Česku: Má opravdu léčivé účinky, nebo jde o šarlatánství?

Pyramida prý blahodárně působí i na onkologicky nemocné pacienty.
+ dalších 3 fotografií
Astrolog Emil Havelka otevře 20. března u Bohdalova na Žďársku relaxační pyramidu, kterou vymyslel. Jehlan prý působí blahodárně na lidi se zdravotními problémy, a dokonce i na onkologické pacienty. Podle skeptiků jde ale pouze o šarlatánství a ždímání peněz z naivních lidí.

Pyramida je vysoká 12,5 metru a byla vysvěcena. Dokonce se na ni byla podívat i bývalá první dáma Dagmar Havlová. „Pyramida je stavěna bez jediného železného prvku. Není tam hřebík ani kovový spoj. Bude sloužit k relaxaci a působení pyramidální energie na několik lidí současně. Pod vrcholem je krystal z křišťálu dovezený z Vietnamu,“ uvedla pro portál iDnes.cz Eva Skřítecká, spolupracovnice Havelky.

V pyramidě není žádný přívod elektřiny ani tam nebude hrát relaxační hudba. Lidé, kteří do pyramidy vejdou, by se měli oprostit od starostí a problémů. Měli by tak vnímat jen svoje tělo. Dělníci, kteří pyramidu stavěli, byli tak nabití energií, že prý týden nespali.

Když vejdete do pyramidy, vydáte se do prvního patra, kde jsou pro vás připravena lehátka a lidé by tam měli relaxovat s dlaněmi obrácenými nahoru. Doporučuje se vydržet minimálně 20 minut. Maximálně však 45 minut.

Za pobyt zaplatíte 150 korun, děti mají vstup za 80 korun. Pokud si budete chtít pořídit permanentku na pět vstupů, zaplatíte 600 korun. Do pyramidy budou mít přístup i nemocná zvířata.

Místostarosta Českého klubu skeptiků Sisyfos Lukáš Jelínek blahodárným účinkům pyramidy nevěří. „Já to vidím tak, že se jedná o klasické šarlatánství. Lidé budou platit peníze za službu, kterou nepotřebují. Stavba nedělá nic kromě toho, že stojí. Lidé do ní přijdou a uzdraví je jenom jejich víra.“

Podle Jelínka by byl stejný efekt, kdyby si člověk popovídal s psychologem nebo kamarádem či manželkou. „O fyzikálním působení pyramidy na tělo nemůže být řeč,“ doplnil Jelínek.

Pyramida na každého člověka působí rozdílně. Někomu brní ruce, jinému zase svrbí rty nebo lechtá v žaludku. Už ji vyzkoušel muž, kterého bolela žebra a musel brát léky proti bolesti. Po návštěvě jehlanu je ale mohl vysadit.

Podle onkologů je celá pyramida jeden velký nesmysl. „Každý, kdo tomu triku naletí, ať si uvědomí, že nejsou žádné evidentní důkazy, že je tato metoda efektivní,“ řekl pro iDnes.cz Rostislav Vyzula, přednosta kliniky Masarykova onkologického ústavu.

Podle starosty Bohdalova Arnošta Judy je pyramida přínosem jak pro jedince, tak i pro celý městys. Člověku už určitě pomůže aspoň ta víra v uzdravení.

A když budete z pyramidy odcházet, dostanete také malý dáreček. Speciální balenou pyramidální vodu, která se používá při ztrátě chuti u onkologických pacientů po ozáření, chemoterapii a při léčbě psychických onemocnění.

Mohlo by vás zajímat

Další články