Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Opoziční strany jsou proti pravomocím pro Vojtěcha: "Jako dát sirky pyromanovi," zuří ODS

Opoziční strany jsou proti pravomocím pro Vojtěcha: "Jako dát sirky pyromanovi," zuří ODS
Zdroj: archiv Adam Vojtěch
+ Další 4 fotografie
návrh
Většina opozičních stran nesouhlasí s tím, aby byla ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi posílena pravomoc. V úterý po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem o tom mluvil premiér Andrej Babiš. Podle Zbyňka Stanjury za ODS by neměly být nástroje k omezování svobody v rukou jednoho ministra. Návrh nepodpořila ani Pirátská strana...

Vláda chce v pondělí projednat novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, ta by měla posílit pravomoc ministerstva zdravotnictví. Upravené kompetence by umožnily zachovat opatření, která chce vláda udržet až do 25. května, tedy i po skončení nouzového stavu. Vláda sice žádala jeho konec právě 25. května, Sněmovna se však rozhodla jej prodloužit jen do 17. května.

Nesouhlas opozičních stran

Zbyněk Stanjura označil toto jednání za nebezpečné. "Posílení pravomocí ministra zdravotnictví je nebezpečné a pro ODS nepřijatelné. Omezování lidí je závažná věc, vláda o něm musí rozhodovat jen ve výjimečných případech, a to vždy jako celek a s posvěcením Parlamentu. V tomto záměru je ale zřetelná snaha Parlament obejít," rozlítil se poslanec.

"Jediný ministr nemůže mít červené tlačítko, pomocí kterého vypne fungování země," pokračoval Stanjura a dodal, že Adam Vojtěch v rámci koronavirové krize opakovaně selhal a jednal protizákonně. "Dávat ministrovi, který by měl být spíše vyměněn, více pravomocí, je podobné, jako dávat pyromanovi do ruky sirky," kritizoval poslanec Stanjura.

Návrh pohlídají i Piráti

Ivan Bartoš toho měl za Pirátskou stranu také dost na srdci. "Představa, že by například následující dva roky nemohlo proběhnout žádné shromáždění proti vládní politice, a to na základě výnosu ministra zdravotnictví, je pro nás zcela nepřijatelná. Návrh budeme hlídat," uvedl Bartoš pro ČTK s tím, že jeho strana souhlasí, aby se stát připravoval na druhou vlnu pandemie.

Žádost o prodloužení stavu nouze

Předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová ve změně zákona vidí hlavně to, že se vláda snaží zakrýt svou neschopnost vyargumentovat a podložit daty svou žádost o prodloužení stavu nouze. "Místo otevřeného, přehledného a pravdivého informování Sněmovny a veřejnosti přišli s rychlým ohýbáním zákona. Nouzový stav a zákon nejsou housky na krámě, abychom se k nim takhle stavěli. TOP09 takový přístup odmítá," vyjádřila se pro ČTK.

Poznatky z médií

Ministr vnitra Jan Hamáček tento zákon nijak nekomentoval a pro ČTK uvedl, že se vyjádří až po přečtení textu. Jaroslav Větrovský, místopředseda senátorského klubu ANO, uvedl, že o návrhu v klubu zatím nemluvili a informace má pouze z médií.

Podobně jako Větrovský je na tom i Marian Jurečka za KDU-ČSL. Ten s návrhem také nesouhlasí, je to podle něj výrazný zásah do ústavních práv. Tomio Okamura se snaží být konstruktivní. Návrh si v hnutí SPD pečlivě prostudují a posoudí, zda je racionální a bezhlavě nenavyšuje pravomoci úřadů k omezování lidí.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy