Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Online z U-rampy: Šárko, do toho! Známky rozhodčích v živém komentáři experta na pravidla! Ptejte se i vy a fanděte s námi!

Šárka na U-rampě a Pavel ve studiu, dvě legendy freeride se sešly nad
společnou prací.

Vítejte u dnešního online přenosu. Jmenuji se Pavel Novotný a jsem expert na pravidla. Předně děkuji eXtra.cz za pozvání a hodně štěstí, Šárko! Případné dotazy na jemné nuance v hodnocení skoků a na zákulisí špičkových snowboardových klání pište do diskuse pod článkem, v rámci možností na ně rád odpovím přímo v průběhu závodu.

15:50

Zdravím ze Soči, tady je vše připraveno. Závodnice se chystají nahoře, poplácávají se a přejí si navzájem hodně štěstí, což je právě na snowboardingu to krásné. Šárka zachránila postup ve druhé jízdě kvalifikace, kdy skončila osmá ve své skupině po zisku cca 66 bodů, což je za mě relativně slušné, byť to nemuselo stačit. Ve finále může naše závodnice jen překvapit, ale nejdřív do něj musí postoupit. Pojede dvě jízdy a opět se počítá ta lepší, i když i to je relativní, prostě počítá se ta, za kterou vám dají rozhodčí více bodů, což nemůže být vždy za tu lepší jízdu, však víte, a pokud nevíte, radši vědět nechtějte.

15:54

„V semifinále už tomu musím naložit, nebude jiná možnost,“ ujistila Pančochová po obědě Mladou Frontu Dnes: „Zkusím dát lepší jízdu a uvidím, jak na tom budu. Ta výška, jak skáču, mi docela hraje do karet, a když tam dám dva technické triky, mohla bych třeba postoupit,“ dodala a nám nezbývá než doufat, že tomu fakt naloží. Technicky na to určitě má, to mohu jako aktivní freerider posoudit.

15:57

Po areálu se poflakuje Aleš Valenta. Naštěstí nic nemoderuje, přišel jen fandit a točit něco pro Frekvenci 1, protože někdo ten výlet zaplatit musel. Zaslechl jsem útržek rozhovoru, který dal ČT, a říkal, že hlavně ať se Šárka nezraní, což bylo hodně dojemné, a je jen vidět, že lidé okolo snowboardingu a akrobatického lyžování jsou jedna velká rodina a parta, která si drží palce, a když jeden druhému třeba ve tři ráno zavolá, ten druhý vstane a jede mu pomoci instalovat hever, což je třeba v krasobruslení nevídané!

16:00

Signál ze Soči je o pět minut zpožděný, takže je dobře, že sledujete eXtra.cz, které je přímo na místě. Svědčí to o vašem dobrém vkusu, a navíc touze po informačním náskoku a analytickém přístupu komentování závodů, kde hrají zásadní roli pomocné faktory v komponentech pravidel.

16:04

Pančochová jde na to po dvou ochotnicích z Kanady a Austrálie, držíme palce!

16:06

Frontside 540 se mi vůbec nelíbila, 720 to samé, Češka opět jede nezvykle pomaleji stejně jako v semifinále, tohle na finále stačit nebude. Viděl jsem také drobné problémy s protirotací. Když k tomu připočtu, že v boxu rozhodčích sedí vedle sebe Slovinka a Američanka a něco si šuškají a hihňají se, optimismem mě to nenaplňuje. Nevadí, Šárka bude muset „naložit“ ve druhé jízdě, jinak je to v pytli celé!

16:08

Francouzka Grimalová hodila „krysu“ a jde za Pančochovou. Klasická chyba, kdy po přetočené 540 naivně zkouší frontside 720 a nemá balanc, no jeden by brečel. Kdepak, halfpipe prostě není pro každého, a když si nevěřím na frontside 540, nemůžu dělat frontside 720 atd.

16:12

Tragická Alexandra Duckworthová jde po zásluze také za Šárku. Potřeba dávat nosegrab a hned potom indy, když neumíte ani mute, což je takový základ.

16:16

Japonka Okadaová ukázala, jak to má vypadat. Hlavně ten Caballerial neboli Cab byl nádherný. Zejména ukázková pasáž s najetím k hraně rampy na fakie mi připomněla mě samotného v nejlepších letech. Jen dotočit těch 360, ale super. Japonka v čele.

16:18

Frontside 720, to samé 900 a pěkný Chicken Salad Air v podání Thovexové bude asi znamenat vedení… A je tomu tak, říkal jsem vám to.

16:20

Z řady dotazů vybírám ten od pana Jaromíra z Heřmanova Městce, který se ptá, co je to method, o kterém mluví v televizi. Jardo, zjednodušeně, aby rozuměli i laici, je to skokový trik, kdy je základem nenabít si hubu a být ladný, respektive je prostě, jak to jen laikovi… No, je lepší chytit prkno přední rukou, a to na hraně, kde máte paty. Důležité je se pořádně prohnout, jinak to není method. Někdy vám to předvedu a postnu video na YouTube, protože musíte fakt držet vodorovně tělo, má s tím problémy třeba i Šárka, prkno musí směřovat skluznicí vzhůru prostě. Takže tak.

16:22

Šuang Li, zlá Číňanka, dostala 80 bodů a odsunula Šárku na osmý flek. Postupuje prvních šest, už teď vidím, že to bude chtít ve druhém kole hodně zariskovat. Dostávám SMS od trenéra Šárky Černíka s prosbou o radu. Navrhuji sestavu backside 900 – Invert – Nosebone – Dřepkins – Chickensalad – 540 – 720 – 1040 – 902 10 – Salchov a znovu dotočený backside 900… Uvidíme, zda poslechnou. Je to nejlepší možná alternativa, to tak nějak cítíme všichni, ne?

16:25 – Druhé kolo

Pořadí po prvním kole, ale rozhodne kolo druhé, v případě rovnosti bodů následují samostatné nájezdy, prodloužení se hraje až ve finále.

1. Farringtonová (USA) 87,50
2. Ťia-jü Liou (Čín.) 81,25
3. Šuang Li (Čín.) 80,00
4. Hallerová (Švýc.) 74,50
5. Thovexová (Fr.) 70,75
6. Okadaová (Jap.) 58,50
7. Tsuyukiová (Kan.) 55,50
8. Č'-feng Sun (Čín.) 35,75
9. Pančochová 34,00

16:30 – zajímavý dotaz!

Pan David Horváth z Chánova se ptá: JAK MŮŽE TAKOVÝ VYŽRANÝ PRASE KOMENTOVAT NĚKOHO KDO ŽIJE SPORTEM VŽDIT UŽ PŘI POHLEDU JE KAŽDÝMU JASNÝ ŽE TO JE SLON A BUDE TADY DĚLAT EXPERTA LEDA TAK PODEMNOU EXPERT hahahahahaha

Odpověď: Žijeme ve velmi nespravedlivém světě, pane Horváthe, cítím s vámi a spolu s námi i celá komunita.

16:32

Tsuyukiová příšerná, to by za Kanadu snad zajel lépe i Justin Bieber, kdo viděl ten frontside air a pak frontside 360, který uboze nedotočila, mi musí dát za pravdu. Po zásluze jede domů.

16:34

Magirosová z Austrálie následuje se svěšenou hlavou Tsuyukiovou a my jdeme na Šárku.

16:37

Šárka si vzala příliš k srdci nejvyšší povolenou rychlost v Rusku a díky tomu končí. Dva nedotočené skoky, nepovedený Stiff, nepovedený Chickensalad, nepovedené Bigmacmanu a navíc nejistý invert a nakonec pád na zadek, veliká škoda.

16:40

Martin Černík se chytá za hlavu, zřejmě výčitky, že mě s Šárkou neposlechli a neuváženě zařadili tailgrab za frontside 720, před čímž jsem je btw varoval.. tak nakonec ne, Černíkovi se prý nelíbilo, že si po dojezdu Pančochové slovinská a americká rozhodčí plácly dlaněmi, což je vysoce nesportovní gesto, které prostě na závody nepatří, nota bene když o něco jde. Prostě v Rusku nesmíte být lesičkou, ale levárny s hodnocením Contesových technik skokových prvků vám bez problémů projdou.

16:43 – šokující informace

Z Lausanne právě přišla nepotvrzená informace finské televize a v boxu rozhodčích a mezi novináři to zahučelo, Baron Pierre de Coubertin se prý po nespravelivém hodnocení Šárky a následné krádeži bodů Číňance Č´- feng (spadla, ale málo a zasloužila si postup dle mého) začal otáčet v hrobě.

16:47

Japonská sexice Okadaová, která se netají zálibou v jezení velrybího masa, které jí prý v Soči ve vesničce chybí zajela zajímavou jízdu a jejích 70 bodů (měla mít správně 71,2 ale rozhodčí si nevšimli jednoho skrytého chycení prkna za tail při tailgrabu) by mohlo stačit na postup. Celá Japonská výprava se zatajeným dechem čeká, jak si povedou poslední čtyři závodnice. Naše Pančochová mezitím mizí v zákulisí, ale s úsměvem. Je pěkné, jak je nad věcí, rampa není její top disciplínou a myslím, že v Soči zanechala mimořádné sympatie a má vše před sebou a vůbec, hlavní je, že má okolo sebe super partu, ve které platí zákony kamarádství a vzájemné pospolitosti a ne neúprosný diktát solitérství a loktů, tolik známý z nefér sportů typu šach nebo golf.

16:50

Švýcarka Hallerová i takyokupantka Tibetu Ťia-jü padají, ale protože zvolili opačnou taktiku, než Šárka (tedy první jízda super, držka až ve druhé), mohou obě dál spřádat plány na postup.

16:54

Celá česká výprava si v backstage mezi sháněním dlouhých papírků plácá s Šárkou a vykřikuje věty jako „Supééér“ a „Come on“ nebo „Good ride“ a je skutečně pěkné pozorovat tu atmosféru nehraného nadhledu a touhy hlavně si užít event a upozadnit nějaké klání. To je na snowboardingu to pěkné.

16:57 – dotaz z Liberce

Hned dva fanoušci Šárky z Liberecka se ptají, jaké rozlišujeme na rampě triky. Nemám moc času, sleduji vyvrcholení semifinále, ale tak alespoň telegraficky: rozdělujeme to na tři druhy triků: airs – triky nad hranou (skoky), handplants – stoje na jedné ruce a liptricks – triky na hraně. Napsal jsem o tom v roce 2011 zajímavou knihu s Norem Martinem van Dorenem s názvem Triky na switch na U-rampě v profesionálním skokovém snowboardingu, to si určitě kupte, tam to máte krásně vysvětlené s ilustracemi od Ondřeje Sekory.

17:02 – Pohodová česká parta

Zatímco posledně se z oblaku dýmu nad českou crew ozývalo drobné remcání nad výkony rozhodčích, tentokrát se tak neděje. Nějaké poznámky měl jen standardně paranoidní Černík, ale přitočil jsem se k němu a nenápadně mu připomněl, že Šárce skutečně, jak říká, trochu podhodnotili ten drop-in (pro pitomce – vjezd či skok po rádiu do U-rampy), ale z komplexního hlediska prostě pád v prvním i druhém kole nemohl skončit jinak než nezdarem, i kdyby byl celý sbor rozhodčích z Hořic (rodné město Černíka a historické centrum odporu proti vrchnosti). Černík to uznává a jde se plácat s českou partou okolo snowboardingu, která je hrozně v pohodě, stejně jako party čínské, norské, ghanské, no prostě všichni od prken, jedna velká rodina.

17:07 – Je jasno

Po protestu Australanů, že jeden z rozhodčích je gay a nemá tedy v Rusku co dělat, se zdrželo oficiální potvrzení výsledků, ale nakonec je jasno.

1. Farringtonová (USA) 87,50
2. Ťia-jü Liou (Čín.) 81,25
3. Šuang Li (Čín.) 80,00
4. Hallerová (Švýc.) 74,50
5. Thovexová (Fr.) 70,75
6. Okadaová (Jap.) 70,00

Šárka skončila desátá, byť ji dala česká rozhodčí na druhé místo hned za vítěznou semifinalistku Farringtonovou z USA, kterou dala krom Finky, Brazilky, Islanďanky a tří Polek na první místo i Američanka, což se trochu nelíbí Černíkovi, ale servismani jej uklidňují plácnutím si a takovou tou pohodičkou, tolik symbolickou pro snowboardovou komunitu.

17:10

Aleš Valenta v zákulisí švitoří okolo atraktivní Kanaďanky a říká jí něco o tom, že jela dobře a že je taky Belieber, navíc se zlatou ze Salt Lake City. Kanaďanka se čapla, ale Valentu následně zpražila ostrým pohledem modelka Elen Černá, která si Valentu hlídá od té doby, co ho dva dny po Salt Lake City přebalila jeho snoubence Jitce podobnou taktikou.

17:12 – Pohoda pod rampou

Poražené semifinalistky gratulují postupujícím semifinalistkám a to je na tom zajímavé, že vypadají přejícně. Všichni se plácají a přejí si hodně štěstí do finále, případně do odletu s ruskými aeroliniemi. Je to opravdu až dojemné, jak celá ta parta drží pospolu a je v pohodě. Žádná nevraživost a odtažitost, ba právě naopak. Nevím, zda jsem ten příměr už kdysi nepoužil, ale celá ta komunita na mě působí jako jedna velká rodina.

Na závěr pár odpovědí na nejčastější dotazy:

Kdo je podle vás nejlepší freerider historie? (Jaromír, Polná)

Shaun White a Pavel Novotný, tam je to fakt nastejno, záleží, zda hodnotíte pools, nebo grinds.

Odkud jsou nejhorší a odkud nejlepší rozhodčí, když jste tak chytrej? (Jana, Ořech)

Nejhorší Slovinsko a USA, to je stejná verbež, termínu „nejlepší rozhodčí“ nerozumím, něco takového, vyjma Martina Černíka, neexistuje, alespoň ne ve snowboardingu a krasobruslení.

Jakou máte rád disciplínu? (Marek, Třebonice)

Určitě tu, ve které jsem něco dokázal na mezinárodní úrovni, tedy Snowboardcross – Free ride – extrémní snowboarding s úchylkou na paralelní slalom.

Jak se vám podařilo dotáhnout to tak daleko ve snowboardingu a žurnalistice? (Antonín, Zbuzany)

Nevím, to musíte na otce.

17:23

Tím dnešní online končí, finále už nás nezajímá, stejně se rozhoduje v zákulisí a ne na trati. Hlavně jdu dolů, do hloučku českých freeriderů okolo Šárky, vychutnat si atmosféru přátelství a pozdravit svou druhou, snowboardovou rodinu!

Pěkný večer všem, Šárko, díky, příště to vyjde, jsi super holka, máš na to! Sportu zdar a lovu velryb obzvláště!

Související články

Další články