Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

To jsou tváře vrahů. Jeden z nich byl vyhoštěn z Turecka a vrátil se do Belgie. Polsko přestane přijímat uprchlíky, oznámila premiérka

+ Dalších 13 fotografií
Evropa je ve válce. Týká se to nejen Paříže a Bruselu, ale i Prahy. Také Českou republiku džihádisti z IS považují za nepřátelskou zemi. Radikálové uvedli, že Evropu čekají další masakry. Prý to bude horší než Brusel. V Belgii probíhají policejní razie. Je pravděpodobné, že někteří teroristé jsou na útěku. Polsko kvůli masakru v Bruselu přestává na svém území přijímat uprchlíky v rámci programu přerozdělení migrantů v Evropské unii, uvedla premiérka Beata Szydlová.

Mrtvých v Bruselu je podle posledních informací 31. Další lidé bojují v nemocnicích o své životy. Džihádisty do akce poslal Islámský stát.

Brusel a Evropa s teroristickým útokem počítaly. Bylo jen otázkou času, kde a kdy to zase bouchne. Paříž je jenom počátek, vzkázali džihádisté. V úterý 22. března na jejich slova došlo.

Evropa je ve válce s terorismem a je jasné, že tajné služby neumí bránit obyvatelstvo jednotlivých evropských států před vrahy. Radikální muslimové si zakřičí své Allahu akbar a jdou do akce. Charlie Hebdo, Paříž, Brusel…

A kdo je další na řadě nyní? Londýn, nebo Berlín? Anebo dokonce Praha? Může se to stát kdekoliv. Sebevražedným atentátníkům podle expertů vlastně nelze čelit…

UDÁLOSTI SLEDUJEME MINUTU PO MINUTĚ:

STŘEDA:

22:00 – Redakce eXtra.cz se s vámi dnes loučí a děkujeme za pozornost.

21:11 – Agentura AP uvedla, že jeden ze dvou sebevražedných atentátníků, kteří se odpálili na bruselském letišti, byl muž podezřelý ze spolupráce na teroristických útocích v Paříži.

20:15 – Belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block aktualizovala počty a stav zraněných lidí: přes 300 lidí bylo zraněno, 150 z nich je stále v nemocnicích. 61 pacientů je ve vážném stavu, především kvůli popáleninám.

19:59 – Polsko od nynějška přestává přijímat uprchlíky v rámci programu přerozdělení migrantů v EU. Oznámila to premiérka Beata Szydlová. Je to reakce na maskar v Bruselu. „Po tom, co se včera stalo v Bruselu, nemůžeme v této chvíli říci, že souhlasíme s přijetím jakékoli skupiny migrantů,“ řekla Szydlová v soukromé televizní stanici Superstacja. „Jsme povinni především zajistit bezpečnost našich občanů,“ uvedla polská premiérka s tím, že není prověřeno, kdo do Evropy s uprchlíky přichází.

19:40 – Najim Laachraoui, o kterém si celá Evropa ve středu myslela, že je na útěku, byl identifikován jako druhý sebevražedný atentátník z letiště Zaventem!

18:40 – Bruselské letiště Zaventem zůstane zavřeno i v pátek.

Muž v klobouku (a snímek uprostřed) je Najim Laachraoui. Nalevo je snímek Brahima El Bakraouie. Vpravo je pak jeho bratr Khálid. Jsou všichni po smrti? Údaje se stále různí. Další teroristé jsou zřejmě ještě na útěku.

17:55 – Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků a posléze ho vyhostilo do Belgie. I přes varování z turecké strany byl nakonec radikál propuštěň na svobodu! Podle úřadů je tím mužem Brahim El Bakraoui.

17:34 – Škody, které belgickému hospodářství způsobily teroristické útoky, se podle předběžných odhadů vyšplhají na 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč).

16:47 – „Nevím, co mám dělat. Jsem na útěku, všude mě hledají. Když se vzdám, skončím ve vězeňské cele,“ zapsal si do počítače jeden ze sebevražedných atentátníků. Jeho závěť kriminalisté údajně objevili v jeho počítači.

16:31 – Islámský stát vydal další prohlášení. Přes rozhlasovou stanici Baján vzkázal, že cílem útoku byla Belgie, protože je součástí mezinárodní koalice proti Islámskému státu. Součástí této koalice je také Česká republika.

16:22 – Vyšetřovatelé stále nemají kompletní seznam obětí. Objevily se informace, že mezi mrtvými jsou i pracovníci velkých evropských institucí.

16:15 – Belgické ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že na bruselském letišti zemřelo 10 lidí, 21 občanů našlo smrt ve stanici metra Maelbeek.

15:49 – Premiér ČR Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek setká s prezidentem Francie Hollandem. Budou si spolu povídat o ochraně hranic EU.

15:02 – První identifikovanou obětí masakru v Bruselu je Adelma Marina Tapia Ruiz. Sedmatřicetiletá Peruánka žila v belgické metropoli osm let.

14:41 – Najim Laachraoui je pojítkem mezi útoky v Paříži a masakrem v Bruselu. Podle zjištění tajných služeb vyráběl bomby pro džihádisty. Laachraoui je stále na útěku, ačkoliv je na něj už dávno vydán evropský zatykač. Účastnil se bojů v Sýrii a pak se dokázal vrátit zpět do Belgie. Jak je to možné? Jak je možné, že si Evropa do svého srdce pouští vrahy?

14:03 – Zdravotníci a úřady upřesnili celkový počet obětí. Zemřelo 31 lidí. V nemocnicích ale zůstává 260 lidí a někteří na tom jsou velmi zle.

13:48 – Ibrahim El Bakraouih a jeho bratr Khalid se narodili v Belgii, patří k druhé generaci přistěhovalců.

13:31 – V Bruselu na letišti se odpálil Ibrahim El Bakraouih a jeho bratr Khalid. Oni dva by měli být po smrti. Jejich komplic Najim Laachraoui dopaden stále nebyl a uniká. Probíhá razie ve čtvrti Schaerbeek, na kterou měli teroristé vazby. Policie zatýká další lidi, kteří jsou podezřelí z podpory radikálů.

13:18 – Umí bojovat EU s terorismem? Nebo umí vyhlásit válku akorát českému Pomazánkovému máslu? Komentář najdete ZDE.

12:58 – Muž v klobouku (zřejmě jde o Najima Laachraouie) zatčen nebyl! Belgické mediální agentury udělaly chybu. Muž dále uniká!

12:41 – Belgická fotbalová asociace zrušila nadcházející přátelského utkání s Portugalskem. To se mělo v centru Bruselu odehrát příští úterý.

12:13 – Zpravodajský portál La Libre píše, že policie skutečně zatýkala v bruselské čtvrti Anderlecht. Zda ale byl zadržen skutečně Najim Laachraoui není známo.

11:56 – Vláda České republiky si uvědomuje, že Temelín a jiné průmyslové stavby jsou pro teroristy velkým lákadlem – více k tématu najdete ZDE.

11:45 – Teroristické hrozbě čelí také Praha. Ani v hlavním městě ČR není bezpečno. I tady chtěli teroristé zaútočit – více najdete ZDE.

11:12 – Terorista Najim Laachraoui byl podle belgických novinářů právě dopaden v Anderlechtu. Prý si v klidu kupoval pizzu. Bližší informace se dozvíme ve 13 hodin na tiskovce.

10:51 – Občané EU cítí strach a vztek. Strach z dalších útoků a vztek, že politici nechápou, že masakry mají souvislost s islámem. Objevují se hodně trefné komentáře obyčejných lidí. A je jedno, kde žijete. Bojí se Francouzi, Belgičané, Britové i Češi. Jeden hodně zajímavý komentář najdete ZDE.

10:36 – Fotbalová organizace UEFA řeší, jak bezpečně odehrát EURO. Mistrovství Evropy ve fotbale má pořádat Francie, kde není bezpečno. UEFA řeší, že zápasy se budou hrát bez diváků. Další možností je, že se EURO odloží nebo přesune do bezpečnější země.

10:24 – Jak kriminalisté zjistili totožnost teroristů? Zřejmě jim hodně pomohl taxikář, který je vezl na letiště. Prý je poznal na fotografii.

10:05 – Podle belgických webů je třetím atentátníkem Nachim Laachraoui, policie po něm pátrala už v souvislosti s pařížskými atentáty.

9:25 – Čtyři z pěti letů z Prahy do Bruselu byly zrušeny, pravděpodobné ale je, že neodletí ani zatím nezrušené letadlo v 17:40.

8:58 – Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák vyhlásil druhý stupeň ohrožení terorismem.

8:27 – Podle posledních informací belgické televize RTBF byli oba muži, kteří se odpálili na letišti, Belgičané, mělo by jít o bratry Khalida a Brahima El Bakraouiovy.

8:01 – "Dva teroristé, kteří vstoupí do prostoru terminálu s výbušnými zařízeními: tady jde bezpochyby o obrovské selhání, uvedl k bezpečnostní situaci v Bruselu bývalý šéf bezpečnosti izraelského letiště Pini Schiff.

7:52 – S útokem v Bruselu je spojovaný také třicetiletý Mohamed Abrini. Tajné služby z útoku podezírají také Najima Laachraouie.

7:41 – Policie a tajné služby hledají čtyřiadvacetiletého muže jménem Najim Laachraoui, který vystupuje také pod jménem Soufiane Kayal. Tento muž je spojený s plánováním bruselského masakru. Jeho stopy DNA se našly v místech, kde teroristé útoky chystali.

7:35 – Na konci roku 2015 si stěžovali francouzští židé, že je vláda neumí ochránit před muslimy, kteří na ně ve Francii útočí. Nyní se situace dále dramatizuje. Je vidět, že vlády Francie a Belgie neumí před radikálními islamisty ochránit nikoho. Jak je možné, že v Evropě existují místa, kde vládnou gangy a kam se bojí vkročit policie? Místa, jako je Molenbeek, musí být monitorována. Není možné, aby džihádisté vyrůstali přímo v Evropě. Není možné, aby zde neplatilo evropské právo, ale právo šaría. Ukázalo se, že vrah Salah Abdeslam se po pařížském masakru skrýval přímo v Bruselu. Chodil na čaj a na pizzu a muslimská komunita ho kryla.

7:22 – Americké ministerstvo zahraničí varovalo své občany před cestou do Evropy. Zdá se, že Američané považují celou Evropu za válečnou zónu.

7:09 – Letiště v Bruselu bude i ve středu uzavřené.

7:00 – Organizace Islámský stát pohrozila dalšími útoky v Evropě. Na řadě jsou další země, které v Sýrii bojují proti IS. Tedy i Česká republika, která také s teroristy bojuje. V prohlášení se hovoří o „temných dnech“ pro země, které se spojily v boji proti Islámskému státu. To, co Evropu čeká, bude horší, než byl Brusel, varují džihádisté.

ÚTERÝ:

21:00 – Česká republika dnes vyhlásila první stupeň ohrožení terorismem. Proto budou posíleny hlídkové služby a bezpečnostní opatření.

20:33 – Evropské metropole vyjadřují Belgii soustrast a zahalily se do belgických barev.

20:02 – Při kontrole na bruselském předměstí Schaarbeek našla policie výbušninu, vlajku Islámského státu a chemické látky. Policejní razie stále pokračuje.

19:40 – Zpravodaj České televize uvedl, že se při policejní kontrole našla v jednom z bytů vlajka IS. Informace není zatím potvrzená.

19:21 – Podle agentury Reuters a tajné služby USA jsou pachatelé dnešního atentátu spojeni s lidmi, kteří naplánovali masakr v Paříži.

Tohle je sice emotivní, ale radikály to nezastaví.

19:06 – Na řecko-makedonských hranicích jsou davy uprchlíků, kteří čekají v táboře Idomeni a vyjadřují solidaritu a soustrast obětem dnešního atentátu v Bruselu. Sami hovoří o tom, že právě kvůli teroristům opustili své rodné země. Agentura Amak, která Islámský stát podporuje, vzkazuje, že teroristé budou v evropských atentátech pokračovat.

18:35 – Bruselské letiště zůstane uzavřené i zítra. Čeští studenti, kteří jsou ubytováni poblíž stanice metra Maelbaak, kde došlo k atentátu, dorazí do České republiky ve středu večer autobusem.

18:20 – Zveřejňují se první jména obětí bruselských útoků. Mezi obětmi jsou Richard Norby (66), Joseph Empey (20) a Mason Wells (19). Jde o Američany. Počet obětí se neustále mění. De Witte uvádí 10 mrtvých, hasiči, ale i některá média uveřejňují informaci o 14 mrtvých z řad cestujících na letišti. Jasný není ani počet obětí v metru. Zde se média a úřady shodují zatím na 10 mrtvých.

18:08 – Na bruselském letišti Zaventem se našla další bomba. Informovala o tom televize RTBF. Bruselským pyrotechnikům se podařilo bombu zneškodnit, a tak nevybuchla. Stoupenci IS vydali prohlášení, ve kterém uvádějí, že dnešní atentáty byly narychlo naplánované. Brusel se stal cílem útoků, protože jde o hlavní město Belgie, která je součástí mezinárodní koalice proti Islámskému státu. Bojovníci k výbuchu použili pásy s výbušninami a výbušné zařízení.

17:40 – Bruselské nádraží bylo otevřeno. Každý, kdo přichází, se musí podrobit kontrole. Dále se u belgického velvyslanectví v Praze scházejí lidé, kteří nosí květiny a s lítostí vzpomínají na oběti teroristických útoků v Bruselu.

16:55 – Jedna z výbušnin, které byly nalezeny na letišti, obsahovala hřebíky, aby byly napáchány co největší škody.

16:23 – Belgický Červený kříž na svém Twitteru vyzval nositele krevních skupin A minus a 0 minus, aby darovali krev.

16:11 – Dva strůjci teroristického útoku se odpálili. Třetí je ale na útěku! Policie zveřejnila fotku z letiště a hledá muže ve světlé bundě.

15:56 – Belgičtí novináři zveřejnili první fotografie mužů, kteří prý nesou odpovědnost za masakr v Bruselu.

15:44 – „Kdy už se Evropa probere a zareaguje na to, že je válce? Že je cílovou destinací pro ISIS? V Evropě je kolem 4000 navrátilců z bojů v Sýrii a Iráku, kteří prošli výcvikem ISIS. Tajné služby o nich vědí, ale nic se neděje. Nechají je na svobodě, protože na to nejsou zákony! A tak raději počkáme, až se ti idioti s vymytými mozky odpálí. Stejně tak tajné služby vědí o radikálních islamistech v Evropě, ale nijak účinně se proti nim nezasahuje. Stejně tak nechají být radikální imány ve jménu svobody slova,“ píše novinářka Markéta Kutilová, která proslula válečným zpravodajstvím ze Sýrie – celý komentář najdete ZDE.

15:31 – V Bruselu probíhá policejní razie. Bezpečnostní složky a armáda se snaží najít lidi, kteří jsou napojeni na islámské radikály a mají prsty v úterním masakru.

15:22 – Útok byl proveden koordinovaně a profesionálně. Experty překvapilo, jak rychle a nepozorovaně dokázali od pařížského masakru džihádisti naplánovat další útok v Evropě.

15:13 – Islámský stát oznámil, že stojí za sebevražedným útokem na bruselském letišti a explozí ve stanici metra. Mrtvých je už 34. Evropští politici vyjadřují hluboké (ale opravdu hluboké) znepokojení. A zatímco evropské politické špičky jsou znepokojené, tak IS oznámil, že v Evropě provede další údery. Bruselem to rozhodně nekončí.

14:59 – Miroslav Kalousek na Facebooku oznámil, že bude držet minutu ticha za oběti odporného zločinu. Přišla reakce, kterou nečekal – více ZDE.

14:50 – „Pamatujete, jak byl Brusel krásný a bezpečný? Už není, je jak z jiného světa! Spojené státy musí být bdělé a chytré,“ napsal na Twitteru kontroverzní kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.

14:35 – Jednání poslanecké sněmovny začalo minutou ticha. Poslanci tak uctili památku obětí útoků.

14:10 – Kvůli dnešním útokům se mimořádně sejde také vláda. Uvedl to premiér Sobotka na svém twitterovém účtu. Politici se sejdou ve 20 hodin. „Požádám ji, aby potvrdila 1. stupeň ohrožení a posílila policejní hlídky o vojáky,“ napsal Sobotka.

13:45 – Běžný život se v Bruselu téměř zastavil. Problémy teď lidem dělají i naprosto běžné činnosti. „Zaměstnanci Ep mají zítra zůstat doma, vše pro dnešek a zítřek zrušeno. Teď ještě dostat se domů,“ napsala na Twitter Kateřina Konečná, česká europoslankyně za KSČM.

13:11 – Islám do Evropy nepatří – šokující komentář najdete ZDE.

12:55 – Bezpečnostní složky nalezly další výbušniny v bruselském metru, nyní je řízeně odpalují pyrotechnici. Na letišti byl údajně nalezen samopal typu Kalašnikov.

12:41 – V rámci prevence přešla jaderná elektrárna v Temelíně z nultého na první stupeň bezpečnostních opatření, píše iDnes.cz.

12:33 – Eiffelova věž se dnes večer zahalí do belgických barev, uvedla primátorka Paříže Anne Hidalgo na Twitteru.

12:12 – Tajné služby přiznávají, že neumí čelit radikálnímu džihádu. Není prý možné předem kontrolovat a zastavit každého, kdo chce spáchat sebevražedný teroristický útok.

12:02 – Úsvit s Blokem proti islámu požaduje předčasné volby v co nejkratším termínu, oznámil lídr Bloku Martin Konvička. Konvička také trvá na tom, aby byl islám postaven mimo zákon jako zločinná ideologie. Vláda ČR je ostře kritizovaná za spolupráci s Tureckem. Prý není vůbec jisté, zda Erdoganům režim tajně nespolupracuje s Islámským státem.

11:57 – Prezident Miloš Zeman je hluboce otřesen teroristickými útoky v Belgii, které potvrzují neochabující aktivitu teroristických sil. Varuje před tím, aby nebyla hrozba teroristických útoků v dalších zemích, včetně České republiky, podceňována.

11:46 – Podle některých médií si útoky v metru vyžádaly už 15 obětí, 10 lidí je v kritickém stavu.

11:38 – Podle belgických médií došlo ke kontrolované explozi podezřelého balíčku v jedné z bruselských ulic.

11:30 – Zhruba v 10:45 z letadla ČSA vystoupili cestující spolu s posádkou. V péči místních složek byli převezeni na letiště.

11:16 – Belgická vláda vyzvala občany, aby nevycházeli z domu.

11:05 – Ministerstvo zahraničí vyzve české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu. Doporučí také, aby zvážili cestu do dalších částí Belgie.

10:58 – Podle některých médií byly uzavřeny hraniční přechody mezi Belgií a Francií.

10:57 – „České bezpečnostní složky přešly v souvislosti s útoky v Belgii do pohotovosti,“ informoval ministr vnitra Milan Chovanec. Co k masakru říká premiér Sobotka, najdete ZDE.

10:53 – Ministerstvo zahraničních věcí nemá informace, že by útoky v Bruselu zasáhly české občany.

10:35 – Podle nepotvrzených informací v metru nepřišel nikdo o život. Zatím se o tom jen spekuluje.

10:15 – Počet mrtvých bohužel roste. Útoky na letišti a u stanice metra si podle některých zdrojů vyžádaly už 23 obětí.

10:11 – V celém Bruselu je uzavřeno metro. Je jasné, že v Belgii a Francii se budou v příštích dnech zpřísňovat protiteroristická opatření. Evropští politici a tajné služby neumí ochránit nevinné občany, proto bude třeba ještě důsledněji potírat všechny ty jevy, které vedou k terorismu.

9:59 – „Dnes dopoledne jsem hovořil s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Informoval mě o posílených bezpečnostních opatřeních policie, která se soustředí zejména na mezinárodní letiště. Dnes na 12. hodinu jsem svolal poradu na Úřadu vlády. Pozval jsem ministra vnitra, policejního prezidenta a ředitele tajných služeb, abychom vyhodnotili aktuální bezpečnostní situaci. Po tomto jednání poskytneme další informace,“ uvedl premiér ČR Sobotka.

9:34 – Exploze se ozvaly také ve stanici metra Maelbeek – nedaleko sídlí mnoho evropských institucí.

9:29 – Belgičané zvýšili protiteroristickou pohotovost v celé zemi na nejvyšší možný stupeň. Bezpečnostní opatření zvyšuje i Česká republika. Premiér Sobotka svolává Bezpečnostní radu státu.

9:18 – Bruselský zpravodaj ČT Bohumil Vostal uvedl, že před výbuchem se ozvaly arabské výkřiky Allahu akbar a několik výstřelů.

9:11 – Všichni lidé z letiště Brusel-Zaventem musí být evakuováni. Na letišti se údajně našly další výbušniny.

8:59 – Lékaři a hasiči počítají mrtvé. Hovoří se o 11 mrtvých a 25 zraněných.

8:55 – Dvě exploze otřásly odletovou halou letiště. Spekuluje se, že na letišti útočili džihádisté. V Bruselu byl před 4 dny zatčen terorista Salah Abdeslam. Ten byl podle tvrzení tajných služeb zapojen do teroristického útoku na Paříž.

Související články

Další články