Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Omikron jako chřipka? Viroložka by ho tak brala, odborníci před ním však varují

Omikron: Viroložka by k němu přistupovala jako k chřipce, odborníci však před nákazou varují
Zdroj: Pixabay
koronavirus

Vláda by měla zrušit plošné testování ve školách i na pracovištích a přistupovat ke koronaviru podobně jako k chřipkové epidemii. Myslí si to viroložka Hana Zelená, která vede Oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě. Podle ní je nyní v Česku odlišná situace než v minulosti, řekla to pro ČTK. Část odborníků však brzdí nadšení a před snahami dobrovolně se touto mutací nakazit varují.

Imunita obyvatelstva je podle viroložky Hany Zelené na zcela jiné úrovni než na počátku pandemie, protože značná část populace se koronavirem již nakazila, někteří i opakovaně či různými variantami, další lidé jsou očkovaní. Podíl těch, kteří nepatří do žádné z těchto skupin, odhadla maximálně na deset procent. Návratu k normálnímu životu by mohla nahrávat i současná koronavirová varianta omikron. Zelená to řekla v rozhovoru s ČTK.

"Obávám se, že plošné testy ve školách či na pracovištích přinesou více škody než užitku. Nehledě na to, že to bude nesmírně drahé. Bude to znamenat vysoké náklady, které by mohly být vynaloženy účelněji. Testování rozhodně nezachytí všechny, kteří jsou infikovaní, a nezabrání šíření nákazy. To je iluzorní. Je to z toho důvodu, že citlivost antigenních testů je nízká a inkubační doba této infekce je velmi krátká. Druhá věc je, že u používaných antigenních testů existuje poměrně vysoký podíl falešně pozitivních výsledků," míní Zelená. Ne zcela spolehlivé testy by tak podle ní mohly do karantény poslat zbytečně některé zaměstnance, což by mohlo ohrozit chod některých pracovišť.

Podle lékařky by se neměla uplatňovat plošná opatření, ale spíše cílená. Za vhodné by považovala osvědčené postupy využívané třeba při chřipkových epidemiích. "Během nich jsme nikdy nevyšetřovali bezpříznakové jedince, neprováděli jsme trasování," řekla Zelená. Testování podle ní má smysl třeba při nákaze v zařízeních, kde jsou vysoce rizikoví lidé, v případech, kdy na výsledku testu závisí následný léčebný postup.

Viroložka předpokládá, že v současnosti dominující varianta omikron přinese vysoký nárůst počtu nakažených, ale nebude mít fatální dopady na zdravotní systém. "Můžeme vycházet z toho, co se děje v jiných státech, kde už varianta omikron převládla dříve než u nás. Jde například o Velkou Británii, Francii nebo Dánsko. Vidíme podobný vzorec. Během krátké doby došlo k prudkému nárůstu počtu případů, a to do hodnot, které v předchozích vlnách vůbec nebyly dosaženy, ale pokud se podíváme na čísla vážně nemocných, hospitalizovaných nebo zemřelých, tam se čísla zvedla podstatně méně než v předchozích vlnách," řekla Zelená. Dosavadní data podle ní jednoznačně ukazují, že omikron je podstatně méně virulentní a méně závažný, než byly předchozí virové varianty. "Smrtností a nebezpečností se dá srovnat s jinými respiračními infekcemi, například s chřipkou. Přesto jsou tady samozřejmě pořád jedinci, pro které i tato mírnější varianta může představovat výrazné riziko. Neznamená to, že je to úplná banalita a nic to nemůže způsobit," podotkla Zelená.

Plánovat nákazu omikronem je hrozný nápad!

Část odborníků však přílišné nadšení z omikronu brzdí a před dobrovolnou nákazou varují: "Plánovat získat omikron, abyste získali určitou imunitu nebo to měli za sebou, je hrozný nápad," tvrdí pro britský list The Guardian profesor molekulární medicíny Eric Topol. "Toto je skutečný virus, u nějž je nepředvídatelnost," řekl. „Někteří lidé mohou být velmi nemocní. Někteří lidé mohou trpět následky tzv. dlouhého covidu. Někteří lidé pak nevědomky nakazí oslabené jedince, což vede k hospitalizaci a smrti," uvedl vědec.

Podle něj je zde stále příliš mnoho nejistot a nepředvídatelnosti. "Následky viru s tímto profilem mohou být stále velmi vážné a smrtelné," dodal. Zároveň podle něj není vůbec jisté, že by nákaza omikronem chránila před budoucími variantami. "Pokud jste již dostali omikron, možná vám to rozšířilo rozpoznávání T-buněk a paměť B-buněk a dalo vám pěknou dávku neutralizačních protilátek,“ řekl Topol. "Ale nemůžete tvrdit, že omikron vás ochrání před budoucností,“ tvrdí.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy