Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Očima experta: Bitcoin jako zákonné platidlo v Salvadoru

Očima experta: Bitcoin jako zákonné platidlo v Salvadoru
Zdroj: Jan Lánský

O Bitcoinu pravděpodobně slyšel téměř každý, ale málokdo si umí představit, že by ho používal místo běžných peněz. Tuto možnost 7. září 2021 dostalo více než 6 milionů obyvatel středoamerického státu Salvador. Bitcoin se v Salvadoru stal zákonným platidlem, spolu s americkým dolarem. Důvody, které k tomu představitele Salvadoru vedly a budoucí vývoj objasňuje Jan Lánský, Ph.D, vedoucí Katedry informatiky a matematiky VŠFS a český odborník na technologii blockchainu.

Zatímco všechny státní měny vydává a reguluje centrální banka a je jich neomezené množství, což může vést k vyšší inflaci, Bitcoin má matematicky daný a pevně stanovený svůj celkový počet. Proto bývá hojně využíván ve státech s vysokou inflací. To ale nebyl příklad Salvadoru, který vysokou inflací netrpěl, a tak málokdo očekával, že se stane první zemí, která ho přijme za svou oficiální měnu.„Salvadoru se zalíbila jiná z výhod Bitcoinu, a to vysoká rychlost a nízká cena transakcí, včetně transakcí mezinárodních. Značnou část HDP Salvadoru tvoří remitence, což jsou peníze, které Salvadorci pracující v zahraničí zasílají domů svým rodinám,“ uvedl Jan Lánský.

„Pokud Salvadorec pracující v USA zasílal remitance v amerických dolarech, musel využít služeb zprostředkovatelů, kteří požadovali vysoké poplatky, často i v desítkách procent odesílané částky. Pokud Salvadorec zašle remitance za použití druhé vrstvy Bitcoinu zvané lightning network, činí poplatek pouze několik haléřů, a právě tento přístup zvolili v Salvadoru,“ dodal. Salvadorský prezident Nayib Bukele, který tuto legislativu velmi rychle protlačil celým legislativním procesem, doufá, že Bitcoin zlepší životy běžných lidí. Pokud se tak stane, tak dle Jana Lánského Bitcoin přijmou i další země. 

Dle něj je Bitcoin v podobné situaci jako byl před přibližně 20 lety internet. „Bitcoin je v současné době v podobné situaci, v jaké byl internet v roce 2000. Bitcoin je pro většinu lidí je spíše kuriozitou, neočekávají, že si jednou nebudou umět bez něj představit svůj život. Počkejme 20 let. Bitcoin je jen první aplikací technologie decentralizované databáze blockchain. Tato technologie může být konkurencí centralizovaných služeb státu v mnoha oblastech, nejen v oblasti financí,“ dodal. Budoucnost využít blockchainu vidí Jan Lánský mimo jiné v tzv. tokenizaci, což je proces, kdy se na blockchainu eviduje vlastnictví věcí z reálného světa. Na podobném principu funguje v současné době katastr nemovitostí či registr vozidel, nicméně bez blockchainu a tokenů. Blockchain a tokeny výrazně sníží cenu provozování těchto registrů. „Tokenizovat lze i podíly na vlastnictví firem či dluhopisy. Je to šance jak propojit malé a střední firmy s potenciálními investory. Jedná se o alternativu akciových burz. Dokonce vznikají už i první firmy, které se na tuto problematiku specializují, v Německu je to Neufund, u nás XIXOIO,“ uzavírá Jan Lánský.

Další články

Nejnovější kauzy