Včera v noci se v lotyšské Rize zřítila střecha obchodního domu. Sesuv pohřbil několik lidí a počet mrtvých stále stoupá. Podobný případ se stal kdysi i v Praze.

Záchranáři do této chvíle vyprostili už 33 mrtvých těl, nejméně 28 lidí bylo podle deníku Mail Online hospitalizováno včetně deseti hasičů. Jako jeden z možných důvodů katastrofy se uvádí výstavba zimní zahrady na střeše budovy.

Dům s rozlohou asi 500 metrů čtverečních je stále plný zasahujících jednotek. „V posledních hodinách už nebyli nalezeni žádní přeživší,“ uvedla mluvčí záchranné služby Viktorija Sembele. Stále není jasná příčina zhroucení budovy. „Je zřejmé, že došlo k porušení konstrukčních požadavků,“ řekl ministr vnitra Rihards Kozlovskis místní televizi.

Obdobná tragédie se stala před 85 lety v pražské ulici Na Poříčí, která se zapsala jako největší stavební katastrofa novodobé české historie. Dům se stavěl na rohu ulice Na Poříčí a Biskupské. V době katastrofy bylo na stavbě 87 dělníků, mnoho lidí bylo i na ulici. V troskách údajně zemřelo 46 osob a 23 bylo těžce zraněno. Oficiální příčinou neštěstí bylo přetížení rohových pilířů podporujících arkýřový nosník. Neoficiálně se mluvilo o tom, že pravá příčina tkvěla v použití méně kvalitního cementu. Viník prý ale nebyl nikdy určen.