Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Obdivuhodný krok: Manželé Vlčkovi založili novou nadaci. Na pomoc dětem přispějí 1,5 miliardy korun

Ondřej Vlček je generální ředitel české softwarové firmy Avast.
Zdroj: profimedia.cz
Pomoc dětem
Mohli si koupit až 15 luxusních vozů značky Porsche, místo toho se ale rozhodli přispět na dobrou věc. Generální ředitel světoznámé antivirové společnosti Avast Ondřej Vlček společně s manželkou Katarínou založili novou nadaci na pomoc dětem. Do fondu Nadace rodiny navíc přispěli nevídaným obnosem 1,5 milardy korun. "Aby to mělo nějakou váhu, tak ta částka musí být velká, jinak to nemá smysl," vysvětlil Vlček v rozhovoru pro DVTV. Nadace bude pomáhat rodinám zasaženým závažným onemocněním jejich dítěte.

Manželé Vlčkovi opět ukázali, že jim nejsou lhostejné cizí životy. Poté, co v roce 2015 založili svou soukromou charitativní organizaci Zlatá rybka, nyní znovu pomáhají dalším projektem. Tím má být Nadace rodiny, kterou manželé společně založili a do níž přispěli velkorysým obnosem 1,5 miliardy korun.

„Prostřednictvím nově založené nadace chceme mimo jiné vybudovat dětský hospic a paliativní středisko a přispět ke zvýšení dostupnosti služeb, které považujeme za velmi důležité. Každý rok se přes 800 českých rodin dozvídá, že jejich dítě se už neuzdraví. Chceme aspoň části z nich pomoci této těžké situaci lépe čelit a spoluvytvářet budoucnost, ve které je péče o kvalitu života závažně nemocných dětí stejně důležitá jako snaha o jejich léčbu,“ napsal Vlček v tiskové zprávě.

Zmiňovaný hospic, který by měl být hotový v roce 2026 by se měl zároveň stát základnou nadace. Pod jednou střechou bude působit i charita Zlatá rybka. Podle Vlčka tak budou moct obě organizace lépe spolupracovat.

Paliativní péče je v Česku tabu

Podle Kataríny Vlčkové by zařízení nemělo sloužit jen jako místo, kde by se lékaři starali o děti na sklonku života. "Ta péče o umírající děti představuje minimum celkového objemu péče. Většina péče je o děti s chronickými problémy, které jsou nevyléčitelné, ohrožují dítě na životě nějakými komplikacemi, ale neznamená to, že tam budou jen děti, co v průběhu té péče zemřou," vysvětlila manželka šéfa Avastu v DVTV.

"Paliativní péče je nesmírně palčivé a citlivé téma. Zároveň je to důležité téma, které možná právě kvůli tomu, že je těžké, zas tak moc lidí neřeší. To je hrozná škoda. My vidíme v zahraničí, že tato péče funguje a chceme ji převést do České republiky, protože fakt věříme, že to má obrovský smysl a těm rodinám to pomůže," odůvodnil Vlček v DVTV založení nadace.

Pro Katarínu Vlčkovou není paliativní péče ničím neznámým. Sama je totiž lékařkou v mobilním hospici Cesta domů, kde se stará o pacienty v závěru života, a to jak dospělé, tak děti.

Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy