Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Nová nařízení přehledně: Kde musíme nosit respirátory a jaká hrozí pokuta za nedodržení

Nová nařízení přehledně: Kde musíme nosit respirátory a jaká hrozí pokuta za nedodržení
Zdroj: profimedia.cz
Vládní nařízení
Ode dneška platí nová přísnější nařízení. Česku se totiž stále nedaří zkrotit koronavirovou epidemii, a tak musí lidé na některých místech nosit respirátory, případně dvě roušky najednou. Připravili jsme pro vás přehled, kde si musíte dát na nové opatření pozor.

Kde nařízení platí?

Od půlnoci ze středy na čtvrtek budou platit přísnější pravidla pro ochranu dýchacích cest na řadě veřejných míst. Nařízení bude potřeba dodržet v obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách či v MHD nebo na letištích. Opatření se lidé nevyhnou ani ve zdravotnických zařízeních. Respirátor nebo dvě roušky budou povinné i v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti.

Co musíte nosit?

Nařízení říká, že lidé musí na místech se zvýšeným množstvím lidí nosit respirátor, a to kategorie FFP2 a vyšší, případně KN95. Zakázané jsou respirátory s ventilem, jelikož nechrání okolí před nákazou. Pokud nemáte respirátor, můžete si na roušku nasadit ještě jednu, čímž splníte vládní nařízení. Povolené jsou i roušky z nanovláken.

Kolik stojí respirátor?

Ceny respirátorů jsou různé, nicméně většina se dá sehnat za rozumnou cenu. Respirátor kategorie FFP2 stojí obvykle okolo 30 korun, podobnou částku zaplatíte i za KN95. Naopak FFP3 jsou jako nejspolehlivější ochrana nejdražší, v průměru za ně zaplatíte kolem 300 korun. Mezi dražší ochranu se řadí i nanorouška, která obvykle stojí přes 250 korun.

Jaká je pokuta?

Porušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví se může pořádně prodražit. Pokud nebudete mít na určených místech respirátor, případně dvě roušky najednou, bude to policie zpravidla řešit domluvou. Zároveň ale mohou strážníci udělit pokutu až 10 tisíc korun.

Jaké jsou výjimky?

I pro nové nařízení bude platit řada výjimek. Zakrytým dýchacím cestám se tak vyhnou například děti do dvou let, osoby s poruchou intelektu, hospitalizovaní pacienti nebo zdravotníci při poskytování péče. Dalšími výjimkami jsou ústavní činitelé, řidiči veřejné dopravy, účastníci soudů, snoubenci při svatebním obřadu, herci, tanečníci a další osoby při provádění autorského díla, přednášející nebo moderátoři. Respirátory nejsou povinné pro děti od dvou do 15 let, pro ně ale platí povinnost dvou roušek.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy