Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Miloš Jakeš koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Nová česká hymna terčem kritiky: Lidé z ní mají legraci. POSLECHNĚTE SI JI!

Dost možná nová verze české hymny je na světě. Mohli jste ji slyšet v budově Českého rozhlasu, ale i v jeho vysílání. Má být sebevědomější a více vlastenecká. Ta původní byla pro autora nové hymny, skladatele Miloše Boka, zřejmě moc krátká, i proto má mít nová dvě sloky. Nejen veřejnost z ní má ale legraci.

Iniciátorem tvorby nové hymny je především Český olympijský výbor. Veřejnosti je ale nová hymna pro smích. „Naším cílem není měnit zákon nebo někomu něco nařizovat. Chceme otevřít diskuzi, přijít s novým pohledem na věc. Při sportu se přeci hymna hraje jednoznačně nejčastěji,“ obhajuje dle webu ČT24 počin předseda výboru Jiří Kejval.

Právě při sportu se přece hymna hraje nejčastěji. Přesto se s úspěchem nesetkala ani na tiskové konferenci, kde byla hymně vyčítána přílišná pompéznost a přílišná majestátnost, alespoň na tom se shodli muzikologové a hudební publicisté. Hymna zní spíše jako Bokova skladba než hymna našeho národa. Legraci si z ní dělá i široká veřejnost.

„Trapné, ubohé. Zkomolenina původní verze, nic jiného. Tohle vymyslí lidi u táboráku s pivem v ruce,“ píše jeden z mnoha diskutérů na Facebooku výboru. Většina se s ním shoduje.

Prvotní diskuzi o podobě státní hymny se Český olympijský výbor rozhodl vyvolat i při příležitosti 100. výročí založení Československa.

Související články

Další články