Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nouzový stav v Česku: Babiš je proti prodloužení, chce jeho ukončení k 30. dubnu

Nouzový stav v Česku: Babiš je proti prodloužení, chce jeho ukončení k 30. dubnu
Zdroj: Profimedia.cz, Pixabay.com
+ Dalších 7 fotografií
návrh
O prodlužování nouzového stavu se mluví neustále a vláda o něm bude znovu jednat ve čtvrtek. Předseda KSČM Vojtěch Filip (65) uvedl, že jsou komunisté připraveni prodloužit stav nouze až do 17. května, to si ale nepřeje premiér Andrej Babiš (65). Zároveň chtějí ve Sněmovně projednat nákupy ochranných pomůcek při nouzovém stavu a chtějí si vyslechnout plány na uvolňování omezení, až epidemie koronaviru přejde. Upozornil na to web ČTK.

KSČM, kde je Vojtěch Filip předsedou, připravila deset zásad, které jsou podle ní velmi důležité pro další vývoj ekonomiky po odeznění epidemie.

Mezi ně patří potravinová soběstačnost, zastavení nepotřebných armádních nákupů, zahájení investic státu do dopravní infrastruktury, dále také progresivní zdanění, bankovní a digitální daň nebo zavedení jediné zdravotní pojišťovny.

Prodloužení nouzového stavu

Podle Filipa v některých lokalitách stále hrozí, že se nákaza vrátí a omezení občanů je možné pouze za stavu nouze. "Ta opatření jsou stále nutná," vysvětlil předseda KSČM. Rozhodli se podpořit konec nouzového stavu k 17. květnu, nikoli k 31. květnu.

Premiérův nesouhlas a ústup Hamáčka

Andrej Babiš a ostatní ministři za ANO jsou však proti tomuto návrhu a stav nouze, který má skončit 30. dubna, prodloužit nechtějí. Vláda o něm bude ve čtvrtek a ministr vnitra Jan Hamáček chce premiérovi ustoupit. "Pokud si pan premiér nepřeje pokračování nouzového stavu, nemá smysl o prodloužení žádat," uvedl na svém Twitteru.

Připsal, že vydá svému úřadu pokyny k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek ke dni skončení nouzového stavu.

Hamáček vysvětluje

"Od začátku krize kolem covidu-19 jsem se snažil vystupovat maximálně odpovědně. Dělám to tak vždycky. Neumím pracovat podle toho, jak vyjde nějaký průzkum. Snažil jsem se vysvětlovat věci srozumitelně. Aby bylo jasné, co jako vláda děláme a proč. Když jsem navrhoval poprvé nouzový stav, bylo to zejména ze dvou důvodů. Zaprvé snaha získat ochranné pomůcky pro zdravotníky. Zadruhé změna doporučení pro ty, kdo přijížděli z rizikových oblastí. Hlavně ze severní Itálie. Chápu všechny, že toho máte plné zuby. Všichni by chtěli, aby to bylo rychle za námi. Mohli jsme pracovat, navštěvovat příbuzné, chodit do divadla, na koncerty nebo na fotbal. Já samozřejmě taky. Když jsem nyní navrhoval prodloužení nouzového stavu, věděl jsem, že na tom není nic populárního. Tušil jsem, že mi za to moc lidí nepoděkuje. Ale přesto si za návrhem stojím. Lidé se ke zrušení nouzového stavu upínají s nadějí, že se s tím současně zruší i všechna opatření a vir zmizí. Ale tak to není. Naopak se tím například významně zkomplikuje nákup ochranných prostředků a nepůjde je objednávat rychlou cestou. A já opravdu nechci, abychom se vrátili na začátek, než dodávky převzal rezort Ministerstva vnitra. Ponechat běžet nouzový stav ale neznamená, že necháme zemi zavřenou. To vůbec! Naopak podporuji názor zdravotních expertů, abychom jednotlivá opatření rozvolňovali, restrikce rušili a tím znovu nastartovali ekonomiku země," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Související články

Další články