Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Nizozemští vědci přišli se záchranou pro řidiče: Vymysleli asfalt, který se opraví sám!

Konec děr, výtluků a tankodromu na dálnici. Nyní je tu asfalt, co se
opraví sám.

Spása pro majitele aut a i pro auta samotná je zde. Nizozemští vědci vyvinuli nový speciální porézní asfalt, který se dokáže sám opravit a už nikdy nebudou hrozit obrovské výtluky na silnici, zejména po zimě.

Erik Schlangen z Technologické univerzity v Delftu tvrdí, že jejich nový asfalt by měl dokonce i šetřit peníze, protože ačkoliv je asi o čtvrtinu dražší než normální, dokáže šetřit životnost silnice a tím ji prodloužit. Opravy tedy nebudou tak časté.

Pokud se na porézním asfaltu objeví trhlina, přejede se po ní tepelným indukčním strojem. Asfalt v sobě má speciální hustá ocelová vlákna, která drží asfalt pohromadě, a jakmile se zahřejí, rozehřeje to i asfalt, který se podél vláken zase slije do jednoho hladkého kusu silnice.

Samoopravovací asfalt zatím prochází testy, ale jak to vypadá, v Nizozemsku se budou již brzy prohánět po chytrých silnicích. Zatímco my tady abychom ještě nějaký čas jezdili v tancích.

Související články

Další články