Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Neumí líbat? Okamžitě vyměnit! Aneb 5 důvodů, proč jsou polibky jedním z nejlepších testerů budoucího vztahu

V intimním světě existují jistá pravidla. Jedním z nich je i to, že
„líbat nepřeučíš“!
Zdroj: profimedia.cz

Možná už se vám to taky stalo. Poznali jste někoho, kdo se vám opravdu líbil, zašli jste s ním párkrát na skleničku a zjistili jste, že si ohromně rozumíte… Bohužel ale jen do té doby, než došlo na první polibek. V hlavě se vám totiž okamžitě rozezvučil obávaný klaxon – Je to v pytli! Neumí líbat!

Ve výsledku je vlastně jedno, jestli vám strčil jazyk až do krku, nebo vás počastoval polibky à la „přidušený kapr“. Zkrátka jste si nesedli. A jestli vám tenhle důvod přijde naprosto malicherný, věřte, že může značit mnohem víc problémů, než byste si mohli vůbec představit!

1. Špatný polibek přináší stres

Podle vědeckých studií podporuje „dobrý“ polibek tvorbu oxytocinu – hormonu lásky, který podporuje sociální vazby a zvláštní vztah mezi dvěma lidmi. Naopak špatný polibek může stimulovat kortizol – stresový hormon.

2. Smysly nejde ošálit

Dobré a špatné líbání není úplně stoprocentně otázka techniky. Jde především o to, jak se dotyčný zamlouvá našim smyslům. Náš čich, chuť a feromony zapojené do líbání pomohou také odhalit, zda je dotyčný případně vhodným genetickým partnerem.

3. Políbení je víc než sex

Je dokázáno, že první pusa je nejednou mnohem důležitější než samotný první sexuální styk, na první polibek si dokážeme většinou vzpomenout mnohem detailněji než na první sex. Výzkum potvrdil i fakt, že pro mnohé je líbání intimnější záležitostí. (Z čehož vyplývá, proč se například prostitutky nikdy nelíbají na ústa.)

4. Souhra smyslů

Oblast rtů a jazyka je velmi bohatá na nervová zakončení. Neurochemické reakce, které při polibku vznikají, hrají velkou roli při vzniku emocí. Při líbání zapojujeme hned několik smyslů najednou. Souhra hmatu, čichu a chuti vysílá do mozku informaci, zda druhého za partnera chceme, nebo ne.

5. Setkání nejen těl, ale i duší

Básník Percy Bysshe Shelley definoval polibek jako střetnutí dvou duší. Pravdou je, že líbání vyjadřuje hlubokou lásku a intimitu. A kdo by si chtěl vyměňovat sliny jen s fyzickou schránkou? Abychom se setkali s člověkem i duchem, musí nám zkrátka vyhovovat to, jak líbá, a basta!

Pro chronické dietáře je zajímavý i fakt, že intenzivním líbáním zapojujeme asi 30 svalů v obličeji, a tak při něm za minutu spálíme až 29 kalorií!

Související články

Další články