Čtyři roky pracovala v illinoiské firmě S37 a svému zaměstnavateli byla věrná, jenže jak to chodí, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. To na vlastní kůži dost tvrdě pocítila Elisa Madonia (63), žena, které nedávno našli v krku zhoubný nádor.

Rakovina jícnu se u ní projevila loni v říjnu a ošetřující doktor ženy poslal jejímu zaměstnavateli dopis, kde jej zpravil o jejím zdravotním stavu a upozornil, že Elisa bude muset docházet jednou týdně na chemoterapii. Ihned po obdržení zprávy zavolali vrcholoví manažeři firmy S37 Elisu na osobní schůzku, kde jí sdělili, že právě přišla o místo.

Jako kompenzaci jí nabídli platit za ni půl roku speciální zdravotní pojištění zvané COBRA, což je federální zákon chránící ty zaměstnance, kteří změnili místo nebo o něj přišli. Ti pak mohou po dobu maximálně roku a půl využívat zdravotního pojištění, které jim platí bývalý zaměstnavatel.

Nemocná žena odmítla a naopak se spojila s právníkem Eugenem Hollanderem, aby jejího bývalého zaměstnavatele zažaloval. Právnické oddělení firmy S37 se nechce k případu vyjadřovat, dokud nebude mít na stole zaslanou žalobu, a Elisa věří ve svoje vítězství.

Prostým rozumem by si ho jednoznačně zasloužila. Ale v Americe je možné všechno. Když uspěje se svou žalobou žena, kterou v McDonald's polil horkou kávou její vlastní syn, proč by se nemohlo podivně flexibilní právo postavit na stranu sobeckého zaměstnavatele.