Ve věku 86 let zemřel režisér Miloš Forman dne 13. 4.2018. Pod­vodníček McMurphy (Jack Nicholson) se dostává do léčebny, protože se mu nechce pracovat. Předstírá tak pomalost a myslí si, že tam stráví příjemné chvíle, kdy se o něj někdo bude starat. Jenomže narazí. Ústav ovládá sadistická vrchní sestra Ratchedová, která pacienty šikanuje. Děj vám prozrazovat nebudeme, zato vám povíme, co se dělo v zákulisí.

1. Jack Nicholson nesnesl Miloše Formana

Během natáčení spolu tihle dva nepromluvili ani slovo. Všechno mezi nimi musel tlumočit kameraman. Nicholson se s Formanem ani nechtěl dohadovat o tom, jak postavu nejlépe zahrát. Hrál tak na několik způsobů a poté se vybrala ta nejlepší scéna. Herec českému režisérovi nepoděkoval ani během předávání Oscarů.

2. Velká sestra

Slečna Ratchedová byla opravdová mrcha a ani jednou se během natáčení nezasmála. Prý by se to k její roli nehodilo. Po poslední klapce se ale herečka Louise Fletcher prý na place spontánně svlékla, aby ukázala, že s ní může být legrace. Tak silné role se její herecké kolegyně bály. Hraní vrchní sestry odmítla Jane Fonda, Anne Bancroft, Ellen Burstyn nebo Fay Dunaway.

3. Pečlivá příprava

Většina herců se nechala před natáčením zavřít do psychiatrické léčebny. Louise Fletcher a Jack Nicholson si navíc na vlastní kůži vyzkoušeli elektrošoky.

4. Česká stopa

Kromě toho, že film režíroval Čech, je ve snímku další odkaz na naši zemi. Během hraní karet říká Danny DeVito „hovno“ a jeho spoluhráč reaguje stejně.

5. Náčelník

Will Sampson pracoval jako hlídač oregonského parku. Miloš Forman si ho vybral pro roli náčelníka díky jeho velké postavě. Nikdy předtím tento dvoumetrový příslušník indiánského kmene Maskogiů nehrál.