Britské muzeum Victoria & Albert po ní pátralo hromadu let. Posílalo dopisy soukromým sběratelům, zkoumalo černý trh, vyzývalo jiná muzea, ať přiznají barvu, že tuhle chybějící vzácnou japonskou truhlu mají ve své sbírce.

Ve skutečnosti stála jen o pár set metrů vedle v rodinném domě v obýváku. A na ní trůnila televize. Truhla z cedrového dřeva se vzácnými zlatými rytinami a kováním z roku 1640 se mnoha složitými cestami dostala až do domu jistého inženýra z velké ropné společnosti, jen tři minuty chůze od muzea, které šílelo pátráním po vzácném ztraceném kusu.

Když majitel před pár lety zemřel, jeho rodina třídila pozůstalost a povolali i historiky a znalce umění, aby určili, co by mělo cenu. Mezi nimi byli i dražebníci Philippe Rouillac a jeho bratr Aymeric, kterým málem vypadly z šoku všechny vlasy.

Mistrné umělecké dílo japonského řezbáře Kaomi Nagašigeho se v aukci prodalo za 190 milionů korun a putovalo do nizozemské muzejní sbírky. Muzeum Victoria & Albert tak opět ostrouhalo. Třeba příště.