Ruský hacker Jevgenij Nikulin seděl od roku 2016 v pankrácké vazební věznici, kde se rozhodovalo o jeho dalším osudu. Velký zájem měla o něj Moskva i USA. Ministr spravedlnosti nakonec rozhodl, že poputuje do Spojených států.

A tak se i stalo. Rus Jevgenij Nikulin odletěl v noci na pátek. Tato událost je velkou politickou prohrou prezidenta Miloše Zemana (73). O této události informoval Radiožurnál i týdeník Respekt. „MSp potvrzuje vydání ruského občana J. Nikulina do USA, k realizaci došlo v noci,“ napsala na Twitter mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Spotteři, kteří sledují letecké trasy, už dřív spekulovali o tom, proč letadlo míří do Prahy. Nakonec se jejich domněnky o převozu Rusa potvrdily. Podle webu flightaware.com odletělo letadlo z Prahy do USA s americkým ministrem spravedlnosti a zadrženým kolem půlnoci.

Ruský hacker se měl dopustit údajně útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox v letech 2012 – 2013. Spojené státy usilovaly o vydání hackera hlavně kvůli tomu, protože doufají, že by jim mohl sdělit něco o ovlivňování amerických voleb.

Prezident Miloš Zeman velmi usiloval o to, aby byl Nikulin vydán do Moskvy, ale to se nakonec nepodařilo. Zeman po vítězství v prezidentských volbách avizoval, že po tomhle už nepřijde žádná prohra.

To se ale spletl. Vydání Nikulina je jeho velkou prohrou a Česko se tímto přiklonilo opět k západu a ne k východu, jak měl Zeman v plánu.