Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Největší hvězda socialistické reklamy? Jednoznačně legendární pan Vajíčko!

Němému oznamovateli televizních tipů se nejdříve říkalo Pumprlík..
Zdroj: reprofoto/youtube.com
+ Další fotografie
Kromě těch později narozených zná pana Vajíčka snad každý. Animovaný panáček, který se přes dvacet let objevoval v televizi jako znělka komunistické reklamy, svou televizní kariéru ukončil až po revoluci.

Reklama za socialismu měla plnit politické a výchovné úkoly. Ukázalo se, že bude nutné reklamní vysílání nějak výrazněji oddělit od ostatních pořadů a k tomu výborně posloužila krátká animovaná scénka, ve které se na obrazovce objevila oválná figurka snášející se shůry na baloncích s písmeny REKLAMA, později TV Tipy.

Animovaný „hlavonožec“ byl prvním z reklamních charakterů, který se na televizních obrazovkách v Československu objevil. Byl dílem mladého grafika a animátora Eduarda Hofmana a zpočátku se mu říkalo Pumprlík. Později mu jméno vymysleli diváci.

Protože tvůrci nechtěli mít všechny předěly stejné, postavička se pouštěla do nejrůznějších činností – lovila ryby, vařila nebo třeba žonglovala. Aby panu Vajíčkovi nebylo smutno, v květnu, měsíci lásky, se objevil jeho protějšek – paní Vajíčková. Ta se většinou po obrazovce promenovala s koštětem nebo s kuchyňským náčiním.

Kariéra kreslené postavičky trvala zhruba dvacet let. Z obrazovky se pan Vajíčko vytratil v roce 1989. S postu­pujícími roky se stal úsměvným symbolem, který přežil v paměti diváků až dodnes.

Související články

Další články