Až se opět budeme pohoršovat nad snahou prezidenta Miloše Zemana (72) odvést pozornost od vládní krize udělením milosti Jiřímu Kajínkovi, vzpomeňme si, že toto propuštění není zdaleka to nejhorší, které nás doposud potkalo.

Při amnestii v roce 1990, kterou nařídil prezident Václav Havel, byl propuštěn mimo jiné i pedofil a vrah Jaroslav Oplíštil. Ten byl před tím již sedmkrát trestaný za činy proti nezletilým.

Na svobodu se dostal právě díky amnestii a krátce nato získal práci jako sanitář na dětském oddělení. Ano, i to je možné, tehdy se totiž zaměstnavatelé nesměli ptát, za co trestaní seděli. Oplíštil měl navíc k dětem skvělý přístup.

30. dubna pak z Nemocnice Na Bulovce, kde pracoval, odnesl sedmiměsíční holčičku Barborku. Odnesl ji do své ubytovny, kde děťátko znásilnil a poranil. Holčička stále plakala, a tak ji udusil. Po děvčátku se začalo pátrat a policie si hned domyslela, odkud vítr vane. Oplíštila zastihla na ubytovně ještě s tělíčkem mrtvého miminka. To v panice hodil pod postel. K hrůznému činu se však bestie téměř okamžitě doznala.

Trestu smrti unikl pouze doslova o den, i přes to, že jej sám požadoval. Byl zrušen den poté, co čin spáchal. Nakonec byl odsouzen pouze na 25 let. Trest uplynul v květnu 2015, po propuštění okamžitě nastoupil na ústavní léčbu v Psychiatrické léčebně v Kosmonosech. Údajně podstoupil chemickou kastraci a může chodit na vycházky mimo areál.