Do rychlého výstražného systému pro nepotravinové výrobky (RAPEX) závadné výrobky nahlásily kontrolní orgány v Německu, Francii a Rumunsku. Můžou se nacházet i v České republice nebo na Slovensku, informoval o tom hlavní hygienik SR Ivan Rovný.

  1. Konkrétně jde o barvu na permanentní make-up značky Carmen Wallstein, vyrobenou v Německu. V 10ml plastové lahvičce s černo-šedou tekutinou, kterou výrobce distribuoval pod odlišnými názvy. Ve výrobku byl nalezen nikl.
  2. Nebezpečný je také barevný prášek vyrobený v Indii – Holi Gulal Pulver – holi colour powder značky HOLIRAUSCH. Prášek obsahuje malé částice, které mohou vstoupit do alveol. Ve výrobku byla nalezena také mikrobiologická kontaminace a přítomnost zakázané barvy.
  3. Úřady upozorňují také na bahno z mrtvého moře Boue de la mer morte (Dead Sea mud) značky ANAZWINA z Jordánska. Výrobek byl zabalen do skleněné lahve s plastovým uzávěrem. Výrobek obsahuje stopy závadných látek, bahno z Mrtvého moře obsahuje baryum, nikl a zirkonium v neznámé formě.
  4. Další nebezpečný výrobek, který se objevil na trhu, je odlakovač BNC remover značky SEAWON COSMETICS amerického původu, ve kterém se nachází látka dibutyl ftalát. Má formu bezbarvé kapaliny a je považována za látku toxickou pro reprodukci.
  5. Posledním nebezpečným výrobkem je krém na bílení kůže Treatment Body Cream značky L` Abidjanaise z Pobřeží slonoviny. V tomhle produktu byla zjištěna látka hydrochinon, která je určená jen na profesionální použití a může se používat pouze ve výrobcích na nehtový design. Výrobek může způsobit kožní alergie.