Je to opravdu životní role Salmy Hayek (48), protože jednak její další už nejsou tak známé nebo slavné, a pak herečka se stala i producentkou filmu a spolupracovala i na scénáři, protože je velkou obdivovatelkou malířky Fridy Kahlo.

Nejen že mají společné mexické kořeny, ale hlavně těžký osud hispánské umělkyně ji natolik zasáhl, že se nakonec rozhodla ho zfilmovat.

Celý film je vlastně dvouhodinová výpravná jízda plná mexických barevných a horkokrevných obrazů, od dětství této světově uznávané malířky až po vrchol jejího života.

Kdo se neorientuje v politickém dění první poloviny minulého století a tak trochu plave ve jménech jako Lev Trockij nebo se mu nějakým způsobem vyhnuly komunistické ideje, bude mít s filmem co dělat, protože Frida není jen životopis, ale i obraz tehdejší společnosti a hlavně smýšlení nejen malířky a jejího manžela Diega Rivery. A z nich pak následně vyplývají i jejich činy.

Frida Kahlo, ač byla co se týče ženskosti a sexu velmi otevřená, celý život trpěla tím, že právě sex si nemůže moc užívat. Jako malá holka sice překonala dětskou obrnu, ale v patnácti letech ji potkala velmi vážná havárie. Kromě četných zlomenin utrpěla i vážná zranění svých pohlavních orgánů a nikdy tak nemohla mít děti. Možná proto v pozdějším věku nastala její sexuální nespoutanost včetně lesbických avantýr.

Salma Hayek se do filmu ponořila nejen duší, ale doslova i tělem. Přestala si trhat obočí a ještě ho dolepovala, aby ho měla stejně husté a srostlé jako ona, schválně si dlouho před natáčením vyholovala chloupky nad ústy, aby jí rostl pořádně huňatý knírek, a ve filmu ukázala opravdu vše.

Dublérka to nebyla. Salma ostatně zahájila kariéru svlékáním, tak proč by tady polevila. Lesbické scény dávají Fridě pořádný drajv a vlastně tak jen zrcadlí divokou hispánskou povahu, ale jen kvůli nim nestojí za to se na Fridu dívat.

Ačkoliv je děj velmi předvídatelný a někdo bude možná otráven, že dopředu ví, co bude následovat, jedná se o plnokrevný snímek, co vás uchvátí, vtáhne do svého barevného a živočišného děje voňavého Mexika a zase vás vyplivne zpět omámené a celé udýchané do šedi obyčejného života.

Dnes večer ve 20.20 na ČT Art. A bez reklam!