Magda Vášáryová pochází ze slovenské Banské Štiavnice. Přestože vystudovala sociologii, v 70. letech se vrhla na dráhu herečky. Šla z jedné role do druhé. K naprosto nejznámějším patří Maryška z komedie Postřižiny.

Film režiséra Jiřího Menzela podle knihy Bohumila Hrabala vypráví o pivovaru a rodině jeho správce, kterého si zahrál Jiří Schmitzer (68), za první republiky. Vášáryová v něm ztvárnila jeho manželku Maryšku.

Dokud se Vášáryová věnovala herectví, měli ji lidé veskrze rádi. Jenže herečka v roce 1977 podepsala antichartu a roku 1988 dostala titul zasloužilá umělkyně. Proto zaznívají názory, že je nepochopitelné, jak se po sametové revoluci mohla začít chovat jako největší demokratka pod sluncem. Když k tomu připočteme její pozitivní přístup k uprchlíkům a Evropské unii, což jsou témata, na která jsou Češi v poslední době mírně řečeno alergičtí, už je jasné, proč je Magda u některých lidí v nemilosti.

„Tahle stará vyklepaná kukuřice je taky dobrá. Dokud ve filmech ukazovala kozy a nefilozofovala, tak byl svět ještě v pořádku,“ zní jeden z názorů na herečku, kterou můžete znát i z Markéty Lazarové nebo Rusalky.

To, že je dnes Vášáryová u veřejnosti neoblíbená, však nic nemění na tom, že jí to v Postřižinách nesmírně seklo. A přitom nebyla žádná rozverná dvacítka, ale bylo jí už 32 let.