Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Na moři při cestě do Evropy ztroskotaly dvě lodě s uprchlíky. Utopilo se nejméně 21 lidí

Na moři při cestě do Evropy ztroskotaly dvě lodě s uprchlíky. Utopilo se nejméně 21 lidí
Zdroj: twitter.com
K velké tragédii došlo mezi Tureckem a řeckými ostrovy. Potopily se tam dvě lodě s uprchlíky. Nejméně 21 z nich včetně šesti dětí se v moři utopilo. Sto dalších lidí se stále pohřešuje. Loď prý začala nabírat vodu a už se s tím nedalo nic dělat.

Neštěstí přežil jednatřicetiletý Iráčan, kterému se utopila manželka s dcerou. Když začala loď nabírat vodu, osazenstvo člunu s tím prý nemohlo nic dělat, a tak bylo jasné, že se loď brzy potopí. Policie zadržela dva převaděče.

První loď se potopila o půl druhé ráno, narazila na útes. 48 lidí se podařilo zachránit a dostat do bezpečí na ostrov Farmakonisi. Sedm lidí přišlo o život. Šlo o šest dětí a jednu ženu.

O pár hodin později se potopila i druhá loď s uprchlíky. Zatím se našlo 14 obětí. Neštěstí přežilo 26 lidí. Na lodi bylo ještě až sto dalších běženců, kteří se zatím pohřešují.

Uprchlíci se neustále snaží dostat z Turecka na člunech do Evropy. Většinou jim jde ale o život. Námořní hlídky v Řecku a Turecku jich denně zachraňují desítky až stovky. Na vratkých člunech se jich plaví většinou více, než jich sama loď unese. Pak celá cesta končí tragédií.

Navíc v Egejském moři fouká silný vítr a počasí není úplně ideální. V prvních dvou týdnech v lednu připlulo do Řecka 29 088 běženců. Denně se na ostrovy dostane zhruba 1800 lidí. V prosinci to bylo 3500 lidí. Podle Mezinárodní organizace pro migraci zemřelo loni při pokusu dostat se do Evropy přes Středozemní moře 3771 migrantů.

Související články

Další články