Droga se užívá podobně jako extáze, jenže její podání je mnohem riskantnější. „Uživatelé sami popisují účinky MDAI jako ne příliš silné, což vede k nutkání vzít si drogy hodně nebo ji zkombinovat s jinou. Přitom jsou už evidována úmrtí i po samotné MDAI. Varujeme tedy veřejnost před touto drogou. Injekční podání MDAI je pak zvláště nebezpečné,“ uvedl pro agenturu ČTK Tomáš Páleníček.

O těchto nových rekreačních drogách se zatím ví jen málo, ale vědci chtějí zjistit, jaké má droga účinky na mozek, jak ovlivňuje chování a celé tělo. „Vyvolává takzvaný serotoninový syndrom, což je velmi obávaná komplikace, ke které může dojít v souvislosti s užitím drogy extáze, ale především některými náhražkami. Tato komplikace může být fatální,“ dodal.

Droga MDAI může být navíc v 90 % případů smrtelná, a to už do hodiny po podání. Vědci to zjistili při pokusech na zvířatech. Potkany umístili do jedné klece, aby vytvořili dojem taneční party, kde je hodně lidí, a dali jim drogu MDAI. Zvířatům stoupla tělesná teplota a potila se. A to je pro potkany velmi netypické. „Výsledky našich dalších měření odhalily, že již dávka kolem 28 mg/kg MDAI podaná podkožně je smrtelná pro zhruba 50 procent zvířat,“ řekl Páleníček.

Zvířata, která dostala dávku orálně, přežila. Účinek drog ale hodně závisí na tom, jste-li žena nebo muž, na vaší váze, věku i genetice. Hodně rozhoduje i způsob podání. Pokud si drogu dáte do pusy, je to bezpečnější, než když si ji píchnete jehlou.