Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Český slavík 2024

Myslíte si, že moderní vynálezy stály vědce roky tvrdé práce? Omyl. Tohle je 5 z nich, které vznikly úplnou náhodou!

Myslíte si, že moderní vynálezy stály vědce roky tvrdé práce? Omyl. Tohle je 5 z nich, které vznikly úplnou náhodou!
Zdroj: profimedia.cz

Většina vědců tráví nekonečné hodiny v laboratořích a dílnách vymýšlením nových funkčních vynálezů, zatímco některým spadne revoluce do klína jen dílem náhody. Tohle je 5 skvělých věcí, které vznikly úplným omylem.

1. Plast

Vynálezce umělé hmoty John Hyatt se údajně pokoušel najít vhodnou alternativu slonoviny pro výrobu kulečníkových koulí. Ale kvůli chemikáliím v jeho laboratoři a rozlitému kolodiu se mu omylem podařilo vynalézt pružný materiál - plast. Ten se pro své vlastnosti okamžitě rozšířil do celého světa.

2. Umělé sladidlo

Jednoho dne večeřel rozlítaný vědec Fahlberg ve své laboratoři a před jídlem si zapomněl umýt ruce, kterými předtím pracoval s chemikáliemi, jež obsahovaly uhelný dehet. Když se zakousl do svého chleba, uvědomil si, že má nezvykle sladkou chuť, stejně tak jako sklenice vody, na kterou předtím sáhl. Vrátil se tedy zpět k laboratorním miskám a ochutnal všechny látky, se kterými toho dne večeřel. Svým odvážným činem našel látku, která obsahovala sacharin.

3. Mikrovlnná trouba

Mikrovlnka je úžasný vynález především pro všechny, kteří jsou závislí na polotovarech a nechce se jim nic vařit. Jako většina zásadních objevů naší doby ale také vznikla úplnou náhodou. Když pan Slepcer pracoval během druhé světové války na zvukovém magnetronu, který vyzařoval vysokofrekvenční vlnění, všiml si, že jakmile kolem něj prošel, roztavila se mu čokoláda, kterou měl v kapse. Následoval pokus s kukuřicí, která se proměnila v popcorn, a geniální vynález byl na světě!

4. Bezpečnostní sklo

Autosklo neboli bezpečnostní sklo, které již zachránilo mnoho lidských životů, vzniklo také jen tak. Vědec Edward Benedictus, který vyřazoval z provozu staré skleněné vědecké baňky, omylem jednu z nich shodil na zem. K jeho překvapení se ale nerozlétla na tisíce kousků, jak předpokládal, jen popraskala. Důvodem byl fakt, že v ní předtím byla nitrocelulóza, která se používala jako lepidlo, jež roztříštěné sklo udržela pohromadě. Poprvé bylo toto sklo použito na plynové masce za první světové války a od té doby se používá při výrobě aut.

5. Kardiostimulátor

Tento přístroj zachraňuje každý rok více než půl milionu lidských životů. Když roku 1956 pan Greatbach vyvíjel zařízení, které mělo zaznamenávat srdeční rytmus, podařilo se mu vyvinout i kardiostimulátor. Při instalaci si totiž vědec všiml, že zařízení vydává podobný zvuk jako tlukot lidského srdce, a v ten moment si dal do souvislosti fakt, že elektrická stimulace by mohla nahradit rytmický tlukot srdce. Díky kardiostimulátorům, které byly původně velké asi jako televize, dnes lékaři denně zachraňují tisíce lidských životů.

Potlučený Felix o setkání s exmilenkou Gelemovou. Dádě měl co vysvětlovat, přiznal s monoklem pod okem

Související články

Další články

Nejnovější kauzy