Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Muž vyhodil starý disk z počítače do koše a přišel kvůli tomu o 150 milionů korun!

Muž vyhodil starý disk z počítače do koše a přišel kvůli tomu o 150 milionů korun!
Zdroj: AthenaPics

Když doma uklízíte, mnohdy vyhodíte věci, které si myslíte, že jsou už nepotřebné, ale až po nějaké době si uvědomíte, co jste to udělali za pošetilost. Asi se vám ale nikdy nestalo, že byste omylem vyhodili něco, co by mělo dnes v přepočtu hodnotu 150 milionů korun, že ne?

Přesně to se ovšem stalo Jamesi Howellsovi, pracovníkovi v informačních technologiích, kterému se podařilo vyhodit pevný disk, kde měl 7500 bitcoinů.

O bitcoinech se v poslední době hodně píše, ale možná přesně nevíte, co znamenají. Jde o digitální měnu, se kterou se dá na mnoha místech platit už jako se skutečnou měnou. Zrodila se v roce 2009 a měna vzniká tím, že počítače vypočítávají složité matematické příklady a tak se generuje. Jakmile se ale vypočítá jeden bitcoin, počítání toho dalšího je o něco složitější. V roce 2009 tak bylo možné celé bitcoiny vygenerovat na jediném počítači, dnes se k tomu používají obrovská datacentra.

A právě tak James Howells získal 7500 bitcoinů. Měl týden zapnutý starý notebook a tolik se mu jich podařilo vydolovat, jak se té činnosti říká. Jenže v roce 2009 neměly bitcoiny žádnou cenu, takže je měl uložené ve speciální "peněžence" na pevném disku a zapomněl na ně. Dnes se jeden bitcoin na burze prodává za neuvěřitelných 1000 dolarů, protože cena stoupá s tím, jak je o měnu v poslední době enormní zájem.

Jamesův disk skončil na skládce po úklidu před rokem a on se tam dokonce i vypravil, zda by nebylo možné ho najít. Bylo mu ovšem řečeno, že je už tak ve čtyřmetrové hloubce na rozloze fotbalového hřiště a že tedy najít ho je jako hledat jehlu v kopě sena.

Smradlavého sena. A jehlu v hodnotě 150 milionů korun.

Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy