Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Seriál Most!

Nejnovější kauzy

Muž strávil 12 let v kómatu: Teď prozradil, co se celou tu dobu dělo s jeho tělem!

+ Dalších 7 fotografií
Martin Pistorius (40) je v současnosti designér, spisovatel a specialista na aplikace. Žije s manželkou v Jižní Africe a má vystudovanou univerzitu. Přes deset let života nemohl ale normálně fungovat a byl upoután na lůžko. Všichni jeho blízcí ztratili naději...

Martin byl obyčejný mladý kluk s mnoha koníčky. Jenomže ve dvanácti letech se něco změnilo. Chlapec začal mít podivné příznaky a rodiče si mysleli, že je to jen chřipka, kterou chytil od spolužáka. Jeho stav se zhoršoval den ode dne. Martin pomalu přestával ovládat své tělo. „Vůbec se to nelepšilo,“ řekla jeho matka pro pořad televize NBC.

Nahrbená záda, zkřivené ruce, nohy a vozík. Doktoři si nevěděli rady. Dnes se shodují, že se mohlo jednat o nějaké degenerativní onemocnění či kombinaci meningitidy a tuberkulózy.

Za pár měsíců zůstal hoch uvězněn ve vlastním těle a život trávil na lůžku. Vypadalo to, že na nic nereaguje, je ve vegetativním stavu, a doktoři nad ním lámali hůl. Nemluvil, neviděl, nemohl se hýbat. Lékaři tvrdili, že vůbec nevnímá svět okolo sebe.

Takhle to šlo skoro 12 let, dokud k jeho lůžku nezačala chodit specialistka na aromaterapii. S Martinem si povídala, dávala mu otázky a sledovala jeho reakce. Všimla si, že na emotivní věci dokáže reagovat – nepatrně totiž pohyboval víčky! Konečně zalarmovala doktory, kteří mu poskytli další péči a vyzkoušeli další léčbu. A konečně – Martin se probral. Pak všem řekl, jak to s jeho tělem bylo doopravdy.

„Byl jsem vzhůru, ale nikdo si toho nevšiml. Připadal jsem si jako duch. Neviditelný. Slyšel jsem věci, které by jinak nikdo řekl. Slyšel, co si lidé opravdu myslí,“ vzpomíná Martin a bylo to opravdu drsné. Jednou jeho zoufalá matka prohlásila nad lůžkem: „Doufám, že umřeš.“ Teď při té vzpomínce pláče.

„Vím, proč to řekla. Chápu ji,“ řekl Martin. Také dodává, že během léčby vystřídal mnoho léčebných zařízení a personál pacienty všude obtěžoval. Doktoři jim sprostě nadávali, někde je dokonce sexuálně zneužívali.

Když terapeutka konečně objevila, že reaguje, řekl si prý v duchu. „Wow, skvělé, ale co mě čeká teď?“ Čekalo ho plno práce, než se jeho tělo dalo do pořádku. „Krev a slzy,“ přiznává dnes.

Ale práce se vyplatila. Po uzdravení si dodělal školu a našel krásnou nevěstu. O svém životním příběhu napsal knihu. Martin je dodnes upoután na vozík a mluví pomocí speciálně upraveného počítače. Konečně ale ostatní vidí, že je naživu!

Mohlo by vás zajímat

Další články