Moderátor ČT Jan Smetana si koupil od množitelky štěně čivavy bez průkazu původu. To i přes veterinární péči uhynulo. Na případ upozornilo eXtra.cz a zdi Facebooku se plní sdíleným článkem a výhrůžkami, jak si milovníci zvířat s jednou z nich, Kristýnou Kundrtovou, která štěňata „legálně“ přeprodává, nemilosrdně poradí. Vyřeší ale postih jedné množitelky problém? „Ani omylem,“ říká spolupracovnice Ligy na ochranu zvířat a členka organizace SOS For Pets Alena Šmídková. „Čivava je žádanou rasou a množitelů je po celé republice minimálně deset tisíc.“ Šmídková jich sama několik zachránila a její facebookový profil je smutným defilé týraných psů všech ras, fotek zhuntovaných fen po císařských řezech, proseb o zapůjčení kojící feny pro odložená štěňata… A především opakovaných varování: NEKUPUJTE OD MNOŽITELŮ! A i fotkami zaneřáděných kotců s uvázanými psy, kteří roky neviděli sluneční světlo, nic pro slabé povahy.

To ovšem zájemci o co nejlevnější štěně nevidí nebo vidět nechtějí. V obchodě si vyžádají daňový doklad na koupi misky za 80 korun a štěňátko yorkšíra za 8000 převezmou u pumpy bez jakéhokoli potvrzení. „Nezlobte se, my nikomu neříkáme, kde bydlíme, už se nám stalo, že nám zloději ukradli březí fenku,“ tak zní obvyklá výmluva množitelů. A nebo v útulném bytečku, kde představí „rodiče“ nabízeného štěněte: Jediný psí páreček, který se má v jejich domácnosti dobře. A nikdy potomky neměl.

Pokud bude poptávka, bude nabídka. „Bohužel, když chtěli ušetřit, tak ať jim to umře a vidí, že vyhodili peníze, nic jiného je neponaučí,“ říká nemilosrdně chovatel z Brna. „Náš člověk šetří na každé koruně, přitom si pořizuje živého tvora, který s ním má žít až patnáct let,“ zlobí se a dodává: „Jakmile začnou smlouvat o ceně, tak jim štěně neprodáme. Máme obavu, jaké by mu dál dávali granule, zda by mu v případě nutnosti zaplatili veterináře.“

Štěně bez kupní smlouvy je také s největší pravděpodobností neodčervené. „My přeléčujeme od dvou týdnů. Kupci mi podepisují manuál s poučením, že je toto ošetření nutné až do čtyř měsíců. Když jsem prodávala štěně do Švédska, musela jsem dát doklad od veterináře o přeléčení. A uznali jen jeden lék, který je skutečně účinný,“ říká registrovaná chovatelka z Prahy. Úřady jsou na množitele krátké. „Český právní řád nezná pojem množírna,“ upozornil v květnu na mezinárodní konferenci Stát a ochrana zvířat MVDr. Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy. Podle něj by pomohlo stanovení přísnějších parametrů na zařízení a chov psů. Pak by bylo možné účinněji kontrolovat podezřelá zařízení. Jedinou cestou, jak množitele postihnout, je zatím postih kvůli daňovým únikům, které činí až desítky tisíc korun ročně u každého množitele. Jan Skácel z finančního úřadu ovšem na stejné konferenci upozornil, že u podnětů jsou důležité důkazy.

Nelegální příjmy množitelů přitom činí až stovky tisíc korun ročně. Odběratelé totiž nejsou jen naivní kupci na Bazoši a na dalších portálech. Česká republika nechvalně proslula nelegálním vývozem psů, který je pro zúčastněné výhodným byznysem. Náklady na chov dělají tak 50 euro, za mnohem větší cenu je odkoupí překupník, vyveze a prodá i za 1000 euro. Štěňata z množíren tak zaplavují okolní státy, kde jen ve Francii registrují 50 000 tisíc štěňat ročně a děsí se dalších nárazových vln nemocných a neočkovaných psů. Ve Francii je povinnost psa čipovat a pořídit mu pas nejpozději ve čtyřech měsících. Za profesionálního chovatele se považuje ten, který pořídí víc než dva vrhy ročně. V České republice to nutné není. Zato je tu celkem sedm registrů, které spolu nekomunikují. A majitelé psů pro změnu zase často nevědí, že mají čip registrovat.

Pořídit štěně se zárukou, že ponese znaky rodičů, je koupě v registrované chovatelské stanici. V případě, že by zkouška DNA odhalila, že štěně nemá v PP pravdivé údaje, zaplatí majitel stanice velkou pokutu. Chovatel také vystaví kupní smlouvu a je s novými majiteli v kontaktu. Ti, které odrazuje pořizovací cena (ale i ti by si měli uvědomit, že péče o psa a případná veterinární péče prostě do života psa patří), mohou adoptovat psa z útulku nebo z tzv. dočasné péče. Opuštěných psů, kteří čekají na svou rodinu, je po celé republice dost. Získáte je po sepsání smlouvy a zaplacení adopčního poplatku, který pokrývá jejich veterinární ošetření a většinou i kastraci (to proto, aby se znovu nedostali do soukolí množícího byznysu). A má to i další nespornou výhodu: Při pořízení už víte, jak velký pes, kterého adoptujete, bude, dozvíte se něco o jeho povaze, snášenlivosti s dětmi.

Podtrženo, sečteno, platí jedno. Kupujte pejsky s potvrzením původu, možná si připlatíte tisícovku navíc, ale chráníte především sebe a pejska, a navíc, nepodporujete nechutný množírenský byznys.