Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Ministr zdravotnictví Vojtěch podal trestní oznámení na Dlouhovlásku: Podivnou charitu vyšetřuje policie

+ Dalších 27 fotografií
Podivné podnikání kadeřnického salonu Dlouhovláska pokračuje. Upozornili jsme na to, že vybírají od dárců vlasy s tím, že z nich vyrobí paruky pro nemocné děti. Jenže všechny testované paruky nejsou z vlasů, ale ze syntetického materiálu. Certifikáty o pravosti jsou pak lživé. Případ už řeší kriminalisté. Po zveřejnění kauzy na webu eXtra.cz se pak do celé věci vložil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (32). Ministerstvo podalo na majitele Dlouhovlásky trestní oznámení.

Lidé z celé České republiky darují Dlouhovlásce zdarma své vlasy, aby z nich salon vyrobil paruky pro onkologicky či jinak nemocné děti a ženy. Reportéři eXtra.cz ale zjistili, že paruky nejsou z vlasů. Jsou vyrobené ze syntetického materiálu, což ve všech případech potvrdily nezávislé laboratorní testy.

Na základě informací, které reportéři mají k dispozici, se o celou kauzu začala zajímat Policie ČR a také ministerstvo zdravotnictví. „Pokud někdo takto využívá dobrosrdečnosti lidí, tak je to velmi nemorální a možná také protiprávní a je to něco, co je nutno odsoudit,“ řekl eXtra.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle oslovených odborníků z řad kriminalistů i právníků se jedná o podvodné jednání. Dlouhovláska od dárců vybere pravé vlasy, pro nemocné ale vyrobí vlasy z umělotiny. Pravé vlasy někam mizí. Panuje podezření, že vlasy od dárců jsou využity komerčně.

„My jsme již podali trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, také jsme podali podnět na Českou obchodní inspekci, která má také pravomoc toto prověřit a případně uložit sankce. Doufám, že to bude řádně vyšetřeno,“ sdělil Adam Vojtěch.

Případ v současné době vyšetřují kriminalisté. Podnět byl předán na Českou obchodní inspekci. Trestní oznámení podalo také ministerstvo zdravotnictví. Panuje podezření, že Dlouhovláska se zaštiťuje charitou, ale ve skutečnosti jde o obrovský byznys.

„Čtyřicet tisíc za takovou paruku, která je zjevně ze syntetiky, to je něco, co je za hranou nějakých dobrých mravů. Tam nejde jenom o tu protiprávnost, ale je to velmi nemorální vzhledem k této citlivé oblasti, kdy to jsou velmi těžce nemocní pacienti a lidé, kteří darují vlasy, to dělají určitě z dobrého úmyslu a pak je celá důvěra takto zneužita, tak si myslím, že je to skutečně něco, co je nutno potrestat,“ říká ministr zdravotnictví Vojtěch, který má eminentní zájem, aby byl případ Dlouhovlásky řádně vyšetřen.

Podívejte se na video, kde najdete celý rozhovor s ministrem zdravotnictví.

Čtyři testované paruky jsou falešné

Celá kauza okolo Dlouhovlásky začala příběhem maminky Gabriely Tůmové, jejíž dcera Zuzanka trpí alopecií a od Dlouhovlásky dostala v roce 2016 místo pravých vlasů umělotinu. Celý příběh najdete ZDE.

Reportérům eXtra.cz se následně přihlásila další maminka, jejíž dcera darovala vlasy na výrobu paruk z pravých vlasů pro nemocné děti a nikdy se nedozvěděla, kde vlasy skutečně skončily.

U dalších tří paruk, z nichž jedna patří vážně nemocné Sabině, která trpí nejagresivnější formou alopecie, se prokázalo, že ani jedna není z pravých vlasů. Přinesli jsme ZDE.

Salon Dlouhovláska si mlčení poškozených pojistil drsnou darovací smlouvou, která zarazila i renomované právníky. Psali jsme ZDE.

KAUZA PŘEHLEDNĚ:

PRVNÍ ČÁST REPORTÁŽE JSME PŘINESLI ZDE

STÍŽNOSTI NA SALON DLOUHOVLÁSKA SE MNOŽÍ

MAJITELKA DLOUHOVLÁSKY PŘIZNÁVÁ, ŽE DOCHÁZELO KE KRÁDEŽÍM A ZÁMĚNÁM VLASŮ

DLOUHOVLÁSKA SVEDLA FALEŠNOU PARUKU PRO ZUZANKU NA VLÁSENKÁŘKU

VÝSLEDKY ODBORNÉ EXPERTIZY PARUKY PRO ZUZANKU TRPÍCÍ ALOPECIÍ JSME PŘINESLI ZDE

Máte zkušenosti s darováním vlasů či podobnou charitou a zažili jste při něm nestandardní situace? Kontaktujte nás na redakce@extra.cz.

Související články

Další články