Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Mimořádný úkaz po dlouhých šesti letech: Novoluní i částečné zatmění Slunce

zatmění Slunce, astro
Zdroj: Pixabay.com
Astro

Ve čtvrtek 10. 6. 2021 nás čeká mimořádná podívaná! Kolem poledne nastane částečné zatmění Slunce. Jde o jedinečný úkaz, který nastane po dlouhých šesti letech a odstartuje sérii sedmi částečných zatmění do roku 2030. 

Ve čtvrtek mezi 11:44 a 13:36 letního středoevropského času nezapomeňte na jedinečný úkaz, který se na obloze objeví po dlouhých šesti letech. Bude se jednat o první ze sedmi zatmění, která nastanou mezi lety 2021 až 2030.

To čtvrteční dosáhne svého maxima ve 12:39 a zakryje zhruba jednu pětinu slunečního disku. Speciální je tento den i proto, že ve 12:52 nastane novoluní ve znamení Blíženců. Dříve se tvrdilo, že zatmění Slunce je předzvěst špatných zpráv a věští hlad, starosti a smutek.

Kdy vzniká zatmění Slunce

V okamžiku, kdy se nachází Měsíc ve fázi novu na přímce mezi Sluncem a naší planetou, může zakrýt sluneční disk nebo jeho část. My budeme mít možnost tento rok vidět z našeho území částečné zatmění Slunce. To samé platí pro lidi v další části Evropy, severní Asii či části Atlantiku. V Kanadě, částech Sibiře či Grónsku se objeví pás prstencového zatmění.

Poslední zatmění Slunce jsme na našem území mohli pozorovat v březnu 2015. Dalšího se pak dočkáme příští rok na podzim, a na to následující si budeme muset přece jen chvíli počkat. Unikátní zatmění bude na našem území viditelné až v roce 2025.

Dbejte na bezpečnost

Zatmění Slunce můžete pozorovat z mnoha hvězdáren na našem území, které nabízejí k mimořádnému úkazu i poutavý výklad. Pokud se vydáte do nějaké z nich, bude postaráno i o bezpečnost vašich očí. Pokud se však rozhodnete pozorovat tento úkaz sami, buďte opatrní. Část Slunce, která nebude zakryta, bude totiž vyzařovat velmi intenzivní světlo, které může bez vhodných ochranných pomůcek poškodit zrak. Pokud zatmění chcete pozorovat, měli byste využít speciální brýle. Rovněž byste se neměli dívat do dalekohledu přímo a bez filtru.

Související články

Další články