Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020 koronavirus

Nejnovější kauzy

MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA: Střelba v Ankaře! Istanbul uzavřel mosty. Turecku hrozí občanská válka a pokus o převrat

Vojáci jsou v pohotovosti. Část armády se vzbouřila.
Zdroj: twitter.com
+ Dalších 6 fotografií
Začalo to jako blesk z čistého nebe, ale kdo sleduje situaci v Turecku podrobně, tak mu bylo jasné, že to v zemi vře již dlouhodobě. Nad velkými městy v tuto chvíli létají vrtulníky, část armády se postavila vládě. Situace v zemi je nepřehledná a odborníci hovoří o revoluci. Všechny lety z Atatürkova letiště v Istanbulu byly zrušeny. Kde je prezident Erdogan, se neví.

Je bohužel možné, že v Turecku právě začala občanská válka. Situace není moc přehledná, ale část armády se vzbouřila vládě a moci prezidenta Erdogana.

Nad Ankarou létají vrtulníky, oba mosty přes Bosporský průliv v Istanbulu jsou uzavřeny. Všechny lety z Atatürkova letiště v Istanbulu byly zrušeny, uvádí Reuters. V areálu letiště je část armády, vidět jsou údajně tanky a transportéry.

V zemi to vře již dlouhodobě, prezident Erdogan posiluje pravomoci na úkor opozice. Hovoří se o nástupu diktatury, do vládních struktur také více proniká islám.

Turecký prezident Erdogan držel moc pevně v rukou, ale zároveň se proti němu začala formovat opravdu velká skupina odpůrců.

Že se v Turecku může schylovat k něčemu většímu, naznačilo nedávné Erdoganovo gesto, kdy vzkázal do Ruska, že lituje sestřelení stíhačky, o které dříve tvrdil, že narušila letový prostor.

Tohle gesto analytici hodnotili tak, že není jasné, zda má Erdogan stále moc pevně uchopenou.

Ale tak rychlý politický vývoj nikdo nečekal. Ještě ráno by nikoho nenapadlo, že část armády se pokusí o převrat. Chaos v Turecku by mohl neuvěřitelným způsobem rozkolísat celý region.

Nesmíme zapomínat, že Turecko sousedí se Sýrií, kde občanská válka už probíhá. V regionu také operují bojovníci Islámského státu. Na území Turecka jsou také uprchlické tábory, které zadržují migranty, kteří touží po životě v Evropě. Samostatnou kapitolou je turecké hospodářství, další ránu nyní utrpí turistický ruch.

Související články

Další články